Bakterie se používají jako továrny k výrobě léků

autor: Jiří Černý
Odborníci z dánského Novo Nordisk Foundation Center for Biosustainability vyvinuli novou metodu výroby enzymů P450, s jejichž pomocí se rostliny chrání proti dravcům a mikrobům. Ta zjednodušeně řečeno spočívá v tom, že z bakterií se udělají jakési továrny.

Enzymy P450 jsou velice zajímavé z hlediska léčby onemocnění jako rakovina či psoriáza. Jejich „těžba“ z rostlin je ovšem velmi složitá.

„Často musíme použít i procesy chemické syntézy, které zahrnují použití olejových derivátů. Navíc některé rostlinné druhy, jako je tis červený (Taxus baccata), z něhož se získává protirakovinný lék Taxol, jsou ohrožené,“ vysvětlil hlavní badatel Darío Vázquez-Albacete v rozhovoru pro SINC.

Darío a jeho spolupracovníci modifikovali a přenesli geny P450 z rostlin na bakterie E. Coli a následně zkontrolovali, zda mikroby mohou produkovat více enzymů než stávající metody. Celý proces ovšem nebyl ani zdaleka tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Příslušné sekvence DNA totiž často musely být modifikovány, aby si s nimi bakteriální systém lépe poradil.

V rámci studie tým vytvořil sadu „pomocných“ sekvencí DNA, díky které dotyčné bakterie mohly vyrábět přibližně 50 enzymů P450 z různých rostlin. Některé z těchto enzymů se podílejí na syntéze ingenolu, který léčí psoriázu. Jiné naleznete ve výše zmíněném Taxolu.

„Funkce P450 je nicméně stále velmi málo pochopena, takže je zde obrovský potenciál k nalezení nových sloučenin,“ upozornil Vázquez-Albacete. Není divu, že o dotyčnou techniku už projevila zájem řada farmaceutických firem.

Zdroj: SINCtémata článku:
autor:
datum vydání:
5. června 2017


Diskuze k článku „Bakterie se používají jako továrny k výrobě léků“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!