Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Flying over Natura 2000

autor: Magdaléna Dittlová
Projekt Flying over Natura 2000 vychází ze stejné myšlenky jako Africká odysea, kterou Český rozhlas uskutečnil v letech 1995 až 2000.

"Hlavními hrdiny" jsou čápi černí z osmi evropských zemí, jejichž cesta do zimovišť je mapována za pomoci satelitní telemetrie. Cílem projektu je, vedle snahy poznat tahové cesty čápů černých z různých částí Evropy, seznámit veřejnost se soustavou Natura 2000, která je v rámci Evropské unie zřizována na ochranu nejvzácnějších a nejohroženějších rostlinných a živočišných druhů a typů přírodních stanovišť. Z těchto míst, která čápi zapojení do tohoto projektu navštíví, odvysílá řada evropských televizí krátké pohlednice a mi se tak budeme moci blíže seznámit s těmito významnými lokalitami.

V Belgii, České republice, Estonsku, Francii, Lotyšsku, Lucembursku, Maďarsku a Španělsku bylo od června do září označeno "batůžky" celkem dvacet čápů černých (seznam na www.rozhlas.cz). Tým zaštítěný Českým rozhlasem, který má na starost střední a východní Evropu a je prakticky totožný s týmem projektu Nová odysea, v České republice nasadil vysílače třem dospělým hnízdícím ptákům: samečkům Daliborovi a Tomášovi a samičce Elišce.

Projekt je financován z prostředků Evropské komise a hlavními organizátory jsou WWF Belgie, Český rozhlas a belgický Solon.

Nové zprávičky nejen o našich, ale všech dvaceti ptácích uslyšíte každé úterý a pátek v 9:50 ve vysílání Českého rozhlasu Leonardo. Aktuální zprávičky naleznete i na portálu www.rozhlas.cz/flyingover. S protagonisty projektu Flying over Natura 2000 se budete též setkávat i na těchto stránkách, tedy na www.PRIRODA.cz.

fotografie: Rostislav Stach

autor:
Magdaléna Dittlová
email: Magdalena.Dittlova@rozhlas.cz
www stránky: http://www.rozhlas.cz

datum vydání:
19. září 2005


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.