Než si pořídíte domácího mazlíčka

autor: Věra Fišerová
Šla jsem městem a uviděla bezradně pobíhajícího psa, hledajícího své páníčky. Co se asi takovému stvoření honí hlavou? Někteří by řekli: "nic, dyť je to jen hloupé zvíře". Já si myslím, že spousta věcí. Třeba: "Co jsem provedl? Co kdybych míň stěkal? Co kdyby ze mě nespadl žádný chloupek? Mohl by zůstat doma? Kde jsou ti, co jsem měl rád?"

Když si pořizujeme jakékoli zvířátko, měli bychom si uvědomit, že to není věc, žádný nový kus nábytku, kterým se mohou chlubit před přáteli. Žádný doplněk "image". Je to živá bytost, která cítí a má i své potřeby.

Proto než si přinesete, roztomilé mláďátko domu, měli byste zvážit několik faktorů: Souhlasí všichni členové rodiny s novým zvířecím členem? Není někdo doma alergický na zvířecí chlupy? Budeme mít dost prostoru pro tohle zvířátko? Nezůstane přece pořád takhle malé. Obětuji pro něj svůj čas a energii? Venčení, krmení, čištění terária případně akvária, či klece, hraní si ním to vše vyžaduje čas. Také si musíme uvědomit, že může naše zvířátko i onemocnět. V neposledním případě, i zde, stejně jako všude, hrajou roli i peníze. Pokud vezmu extém. Takový slon už bude něco stát, jenom to krmení. Další z mnoha otázek, je: "Mám-li již doma nějaké zvířecího obyvatele? Jak se asi snese s novým kamarádem? Je vhodné si pořídit k dětem právě tohle zvířátko? Jak dlouho bude žít?" Zvířátko není krátkodobá záležitost, ale bude s Vámi žít několik let či desetiletí (třeba želvy).

Jestliže jste si na tyto otázky odpověděli kladně, pak se můžete stát šťasným majitelem mazlíčka, kterého jste si vybrali. Přeji mnoho úspěchů a příjemným zážitků se zvířecím kamarádem.

Rada na závěr: Nikdy nekupujte mazlíčka spontánně, jen proto že se vám líbí.autor:
datum vydání:
29. března 2006


Diskuze k článku „Než si pořídíte domácího mazlíčka“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!