Rubrika: ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Letošní první jarní den se vyvedl : Včera jsme mohli společně s přírodou…

Letošní první jarní den se vyvedl

22. březen 2011, Mgr. Jana Hájková
Včera jsme mohli společně s přírodou oficiálně uvítat první jarní den doprovázený nádherným počasím. Po několika letech se opět jarní rovnodennost vrátila k původnímu 21.březnu.
Pískovny a jejich ochrana: Vzhledem k tomu, že pozornost k pískovnám se…

Pískovny a jejich ochrana

17. únor 2011, ing. Jan Šinko
Vzhledem k tomu, že pozornost k pískovnám se začíná obracet až v posledních letech je jejich ochrana minimální. Svůj podíl na tomto stavu má i dnes již přežitá představa, že vytěžené prostory jsou z hlediska ochrany přírody bezcenné.

Les – plíce planety

18. listopad 2010, Bc. Lucie Grygová
Pár slov o tom, co nám přináší les.
Sukcese pískoven: Sukcese znamená postupný vývoj společenstva v…

Sukcese pískoven

11. listopad 2010, ing. Jan Šinko
Sukcese znamená postupný vývoj společenstva v čase a prostoru. Společenstvo je soubor všech druhů organismů v určitém prostoru. Pro pískovny má sukcese velký význam. V pískovnách sukcese probíhá velmi rychle. To na jednu stranu umožňuje brzké osídlení vzácnými rostlinami písčin. Ty však při dalších sukcesních stádiích zpravidla zmizí. Spontánní sukcese je nejjednodušším a nejlevnějším způsobem obnovy pískovny.
Kam mizí ptáci na zimu?: Koncem zimy, na jaře a začátkem léta se…

Kam mizí ptáci na zimu?

1. listopad 2010, Jakub Šimurda
Koncem zimy, na jaře a začátkem léta se těšíme na přírodu oživenou ptačím zpěvem. S příchodem podzimu pak krajina ztichne. Miliony ptáků od nás odletí na jih a ti, kteří zůstanou, nezpívají a na našich toulkách přírodou se s nimi skoro nesetkáme. Všímavějším lidem však na konci léta neuniknou houfující se vlaštovky a někomu se na podzim podaří uvidět i husy táhnoucí v typickém klínu.
Podzim - ideální čas na výsadbu veřejné zeleně: Tématika veřejné zeleně se dotýká dendrologie,…

Podzim - ideální čas na výsadbu veřejné zeleně

5. říjen 2010, RNDr. Jiří Jakl
Tématika veřejné zeleně se dotýká dendrologie, sadovnictví či komunální politiky. Na jedné straně je odborná literatura s odborníky, dále firmy realizující veřejné zakázky. Nakonec jsou tu komunální politici, kteří problematice mohou a nemusí moc rozumět, ale o veřejné zeleni rozhodují. Heslo více zeleně je před volbami populární, i když někteří ve skutečnosti za zeleň považují asi i parkoviště, supermarkety a golfová hřiště.

Využití pískoven

4. říjen 2010, ing. Jan Šinko
Velmi populární je využívání velkých jezer pro rekreaci. Většina rekreantů přitom ani netuší, že svou činností prospívá vzácným organismům pískoven.
Stav lesů na Lysé hoře: Lysá hora patří do Chráněné krajinné oblasti…

Stav lesů na Lysé hoře

23. září 2010, Bc. Lucie Grygová
Lysá hora patří do Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Tento masiv se prudce zvedá od mírně zvlněné Podbeskydské pahorkatiny (450 m.n.m.) po vrchol Lysé hory (1323m.n.m.)

Evropský týden mobility a Evropský den bez aut 2010

22. září 2010, Mgr. Jana Hájková
Již od 16. září probíhá projekt s názvem „Evropský týden mobility“. Jeho vyvrcholením pak byla dnešní akce „Evropský den bez aut“. Letošní program a doprovodné akce se nesly v duchu hesla "Prodluž si život - buď aktivní!".
Pískovny: Před časem jsem Vás seznamil s konkrétní…

Pískovny

8. září 2010, ing. Jan Šinko
Před časem jsem Vás seznamil s konkrétní pískovnou. Někteří z Vás možná přemýšlejí co ty pískovny vlastně jsou. V dnešním článku se to dozvíte.
Listování: předcházející  | 3 | 4 [ 5 ]  6 | 7 další
Celkem 13 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.