Rubrika: JAK VZNIKÁ
Magnetky z fotek jsou hezkou vzpomínkou na výlety, cestování, pěkným dárkem pro rodinu, přátele i pro zákazníky. Víte, jak si je vyrobit za pár minut?
Jak kovář ke kranasovi přišel
21. září 2020, Ondřej KlírZajímá vás, jak se může v kovárně zrodit z železa a ohně vzácný kranas obrovský? Přinášíme vám popis práce jednoho šikovného českého kováře, pod jehož rukama k něčemu takovému došlo.
Hedvábí - ušlechtilé vlákno, jehož výrobu řídí motýli
2. srpen 2017, Alena RulfováHedvábí se již po dlouhá tisíciletí prodává z východu na západ a přitom si stále zachovává čelní místo mezi ušlechtilými látkami.
Vlna se vrací
14. únor 2014, Lenka KadlíkováKdyž se řekne vlna, představíme si kvalitní teplý svetr, čepici, rukavice, šálu, ponožky... prostě to po čem rádi sáhneme v chladných zimních dnech. Nebo se nám zježí všechny chlupy na těle při představě toho kousavého nepřijemného oblečení z dětství. Jak takové výrobky vznikají a jaký mezi nimi může být rozdíl?
Draní peří, aneb jak to bylo pohádko
25. září 2013, Mgr. Jana Hájková Dnes už je to pro mladou generaci takřka neznámá věc. Asi jako gramofonová deska s elpíčky nebo pračka zvaná vířivka či valcha sloužící k ručnímu praní prádla. Tak tyhle věci, stejně tak jako draní peří, zná mnoho z nás již jen z vyprávění našich babiček a maminek.
Využívání energie okolního prostředí pomocí tepelného čerpadla
14. březen 2013, Eva ProcházkováSlunce, nejjasnější objekt na obloze, naše nejbližší hvězda s jen těžko představitelným výkonem 390 yottawattů (4x1026 W) tvořící 99,8 % hmotnosti sluneční soustavy je motorem většiny procesů probíhajících na Zemi. Vytváří podnebí, udržuje vodu v kapalném stavu, je klíčovým prvkem fotosyntézy a i když na zemi dopadne jen 45 miliardtin z celkově vyzářené energie, pořád na 1 metr čtvereční zemského povrchu připadá obdivuhodných 1373 W. Toto...
Vánoční obleva
28. prosinec 2012, Mgr. Jana HájkováTaké jste se těšili na tu pravou vánoční nádheru? Bohužel jsme se letos opět té správné ladovské zimy na Vánoce nedočkali. Přesně na Štědrý den jsme se dočkali stejného scénáře, jako již několik let zpátky. Veškerý sníh v nižších a středních polohách roztál. Přišel čas tzv. vánoční oblevy. Z odborného hlediska je vánoční obleva považována za singularitu.
O vzniku půdy
3. leden 2012, Jan HladkýJak vniká půda? Na tuto otázku není jednoduché odpovědět. Velmi záleží, koho se zeptáte. Možných definic je totiž hned několik a všechny jsou správné. Uvedeme si definici geologickou. Ta říká: Půda je akumulace sypkého materiálu vzniklého na zemském povrchu mechanickým i chemickým zvětráváním hornin (i přemístěných) a obsahující různě velkou příměs organických látek. Tato definice je správná. Vše co je v ní řečeno, je pravda.
Jak vzniká blesk?
21. červenec 2011, Mgr. Jana HájkováV poslední době se setkáváme s blesky více než často. Před příchodem studené fronty nad Českou republiku jsme mohli být svědky bouřek, při kterých uhodilo za minutu až několik tisíc blesků. Ale co to ten blesk vlastně je, v čem je tak nebezpečný?
Vítr jako pohroma (orkán Kyrill)
22. leden 2007, Ing. Dagmar HonsováVětrná pohroma, která postihla naše území a celou Evropu z 18. na 19. ledna 2007, dostala název orkán Kyrill. Co to je orkán, proč vůbec fouká tak silný vítr.