Rubrika: LEXIKON PŘÍRODY
Sršeň obecná – Vespa crabro
20. červen 2013, Ing. Lenka DrbohlavováSršeň obecná patří k největšímu hmyzu z čeledi sršňovitých v Evropě. Většina z nás určitě pocítí strach, pokud se v přírodě se sršní setká. Obavy však nejsou úplně oprávněné. V porovnání se včelou má totiž sršeň obecná 5-50x méně jedu. Navíc jsou včely i více dráždivé a útočné, takže pravděpodobnost jejich bodnutí je daleko vyšší.
Cvrček polní – Gryllus campestris
18. červen 2013, Ing. Lenka DrbohlavováCvrček polní se řadí mezi hmyz. Charakteristický pro něj bývá zpěv neboli stridulace, který zaslechneme na lukách. Při troše štěstí však můžeme cvrčka polního v přírodě i zahlédnout.
Muchomůrka zelená – Amanita phalloides
13. červen 2013, Ing. Lenka DrbohlavováMuchomůrka zelená patří mezi smrtelně jedovaté houby. Hojně se vyskytuje v listnatých lesích. Její zbarvení je hodně rozmanité, a tak snadno může dojít k záměně za jedlé houby.
Daněk evropský – Dama dama
12. červen 2013, Patrik ChlumeckýVe své podstatě nejde o nic jiného než o obdobu evropského jelena s lopatovitými parohy. Dá se zaměnit s jelenem sikou. Ten, kdo by se chtěl dovtípit, jak má nazývat samici od daňka, tak jde o danělu. Česká republika se může hrdě přihlásit k celkovému počtu 11 000 kusů žijících ve volné přírodě. Od 16. století až do 19. století byli daňci a daněli chovány výhradně v oborách. Teprve nedávno jim byla dána volnost a vypustili se na svobodu.
Strnad obecný – Emberiza citrinella
5. červen 2013, Jan StehlíkStrnad obecný (Emberiza citrinella) je známým a početným druhem ptáka, jehož jednoduchý zpěv vždy tvořil typickou kulisu zemědělské krajiny. V roce 2011 byl výborem České společnosti ornitologické zvolen Ptákem roku.
Konipas bílý – Motacilla alba
31. květen 2013, Ing. Lenka DrbohlavováKonipas bílý je u nás hojně rozšířený ptačí druh. Rád se zdržuje v blízkosti lidských obydlí. Zpozorovat ho můžeme nejčastěji na zemi. Poznávacím znakem bývá dlouhý ocas, kterým neustále potřásá.
Bukač velký – Botaurus stellaris
27. květen 2013, Jan StehlíkBukač velký (Botaurus stellaris) je nenápadně žijící pták vázaný na rákosiny a dodnes opředený mnoha záhadami.
Sýkora babka – Parus palustris
23. květen 2013, Ing. Lenka DrbohlavováSýkora babka je příbuzná u nás hojně rozšířených sýkor - koňadry a modřinky. Tento druh je však vzhledově méně nápadný. Zahlédnout ji můžeme po celý rok, v zimě často i v krmítkách.
Hlíva ústřičná - Pleurotus ostreatus
21. květen 2013, Ing. Lenka DrbohlavováHlívu ústřičnou není určitě potřeba dlouze představovat. V dnešní době má tato houba velké uplatnění v medicíně a o jejich pozitivních účincích na organismus se dočteme téměř všude. Patří u nás mezi oblíbené houby, které si často lidé pěstují sami doma.
Brhlík lesní – Sitta europaea
16. květen 2013, Ing. Lenka DrbohlavováBrhlík lesní je na první pohled snadno identifikovatelný pták, charakteristický svým zbarvením a lezením po stromech. Jako jediný ptačí druh u nás totiž zvládá šplhat i hlavou dolů.