Světlík lékařský-Euphrasia officinalis jako bylinka

autor: Iveta Mikešová
Léčivých vlastností této rostliny se využívalo již ve středověku. Věřilo se, že vyvolává jasnozřivost.

Světlík patří mezi jednoleté, polocizopasné rostliny. Je 10-30cm vysoký s ostře pilovitými listy. Celá rostlina je chlupatě žláznatá. Květy uspořádané do lichopřeslenů mají bílou až fialovou barvu, na spodním pysku se žlutou skvrnou. Kvete od července do září. Hlavní obsahové látky: aukubin, taniny, flavonoidy a vitamíny A a C

Způsob sběru

Pokud sbíráme kvetoucí nať ručně, musíme z ní odstraňovat dřevnaté části a kořínky, které se snadno vytrhávají i s natí.. Výhodnější je nať stříhat nebo odřezávat ostrým nožem. Protože světlík patří mezi jednoleté rostliny, ponecháváme vždy několik rostlin na vysemenění. Pokud bychom vysbírali celou lokalitu, už jej na stejném místě v dalším roce nenajdeme. Doba sběru – od července do září.

Sušení

Světlík sušíme ve svazečcích zavěšených v průvanu nebo rozprostřený v načechrané vrstvě do 10cm, na stinném a vzdušném místě. Pokud použijeme teplo umělé, nesmí teplota překročit 35°C. Světlíková nať se suší poměrně dobře, není náchylná k zapaření. Sesychací poměr – 5:1.

Použití

Díky obsahovým látkám se používá při léčbě nejrůznějších očních zánětů jako je zánět spojivek, očního víčka, rohovky nebo při ječném zrnu. Dobré výsledky byly zaznamenány i při onemocnění světloplachostí. Obklady působí proti únavě očí a to i preventivně. Při zánětu hltanu a dutiny ústní je možné nálev použít k výplachům úst i jako kloktadla. Zevně se přikládají obklady na hnisavé kožní problémy

Droga lehce snižuje krevní tlak a příznivě ovlivňuje trávení a bolest žaludku. Čaj ze světlíku tlumí suchý kašel při bronchitidě.

Několik zajímavých receptů pro Vás:

Oční nálev
40g suché drogy přelijeme 1l vařící vody a necháme vychladnout. Přecedíme přes jemné plátno. Do nálevu ze světlíku namočíme kousek čisté látky nebo gázy a necháme stékat od spánku k nosu. V případě obkladů použijeme kosmetické tampony a přiložíme na oči. Necháme působit 10 -15min. Někdy se užívá v kombinaci s chrpou a měsíčkem. Stejně připravený nálev můžeme použít jako kloktadlo nebo při rýmě k výplachům nosu.

Světlíkový čaj na unavené oči
1 lžičku řezané světlíkové natě přelijeme 200ml vařící vody a necháme 15 min louhovat. Pijeme vlažný po doušcích 3x denně.

Nálev na nateklé, unavené nebo slzící oči
Smícháme nať světlíku se stejným množstvím heřmánku a vrchovatou lžičku směsi zalijeme 2dcl vařící vody. Po vychladnutí používáme jako obklad. Tyto obklady pomáhají i při ječném zrnu.

Světlíková inhalace
4 polévkové lžíce světlíku vaříme 5 -10 minut v  0,3 l vody. Přehodíme přes sebe osušku a inhalujeme 5 až 10 min. 2x denně. Inhalace pomáhají při zánětu čelních dutin.

Mletý světlík

Prášek z usušené rostliny pomáhá při nechutenství a žaludečních potížích.


autor:
datum vydání:
7. října 2010


Diskuze k článku „Světlík lékařský-Euphrasia officinalis jako bylinka“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!