Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Typy půd

autor: Jan Hladký
Pedologie, tedy věda studující vznik a vývoj půd, je dnes již velmi obsáhlá. S růstem množství informací, které daný vědní obor nashromáždil, zvětšuje se i potřeba tyto informace uspořádat a třídit. Z nashromážděných znalostí a dat, které jsou na základě určitých principů tříděny do různých škatulek, se pak vytváří různé klasifikace, rejstříky a systémy.Pseudoglej je výhodnější pro louky a lesy. Je velkou zásobárnou vody v krajině

Čtvrtým nejrozšířenějším půdním typem je pseudoglej, který zabírá celkem 7 % zemědělského půdního fondu. Pseudoglej patří do referenční třídy stagnosoly. Stagnosoly jsou půdy, které mají výrazný mramorovaný diagnostický horizont, který vzniká redukováním železa a manganu v redukčních podmínkách, které jsou způsobeny stagnující povrchovou vodou.

Pseudoglej se nachází převážně v rovinatém terénu. Typická nadmořská výška pro tento půdní typ je 400 až 800 m n. m. V důsledku nepropustného podloží se v profilu hromadí voda. Vytvoří se tak redukční podmínky, které jsou při vyschnutí střídány oxidací. Kolem kořenů rostlin a trhlin vzniklých při vysušení se hromadí redukované železo a mangan a v důsledku toho se vytváří šedivé fleky.

Ze zemědělského hlediska nejsou vhodné. Dochází k problémům s vjezdy těžké mechanizace do zamokřených pozemků. Jsou vhodnější pro trvalé travní porosty a pro lesy. Jsou však zásobárnou vody v krajině.


autor:
Jan Hladký

datum vydání:
13. února 2012


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.