Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Typy půd

autor: Jan Hladký
Pedologie, tedy věda studující vznik a vývoj půd, je dnes již velmi obsáhlá. S růstem množství informací, které daný vědní obor nashromáždil, zvětšuje se i potřeba tyto informace uspořádat a třídit. Z nashromážděných znalostí a dat, které jsou na základě určitých principů tříděny do různých škatulek, se pak vytváří různé klasifikace, rejstříky a systémy.V nivách řek a potoků najdeme fluvizemě

Pátým nejrozšířenějším půdním typem jsou v ČR fluvizemě. Tyto půdy patří mezi fluvisoly. To jsou půdy, které se nachází v nivách řek a potoků. Jsou pravidelně zaplavovány vodou a během záplav dochází k ukládání nových sedimentů. To se odráží i na diagnostických znacích fluvisolů, kterými jsou nepravidelný obsah organické hmoty a vrstevnatost profilu.

Fluvizemě jsou rozšířeny na větším území zejména v nížinách a to podél větších toků. Celkem zabírají asi 6 % zemědělského půdního fondu. Původním porostem těchto půd byl lužní les, který vytrvává dodnes, ale na řadě míst byl nahrazen údolními louky. Ze zemědělského hlediska mají význam zejména pro luční porosty.

Na stránkách http://www.nature.cz/monitoring-pud si můžete prohlédnout a stahovat půdní mapy v měřítku 1:50000.


autor:
Jan Hladký

datum vydání:
13. února 2012


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.