Rubrika: UDRŽITELNÝ ŽIVOTNÍ STYL
V Mexiku hodlají přivádět na svět děti, které budou mít tři rodiče
20. prosinec 2016, Jiří Černý[ téma: umělé oplodnění, IVF, mitochondriální DNA, genetické choroby, děti, rodiče ]
V dubnu letošního roku se jistému jordánskému páru narodil syn, který měl nikoliv dva, ale hned tři „biologické rodiče“. A další takové děti už jsou na cestě.
Máte astma? Možná vám pomůžou paraziti!
27. říjen 2016, Jiří Černý[ téma: léčba, astma, alergie, paraziti ]
Věci zjistili, že protein AIP-2 produkovaný měchovci by mohl léčit astma i různé alergie.
Pasákem ovcí v Pyrenejích
24. říjen 2016, Doc. RNDr. Eduard Kejnovský, CSc.[ téma: Horská rozjímání, eseje, smysl života, nakladatelství Cesta ]
Máme jako lidé právo dělat vše, co dokážeme? Kapitola z knihy „Horská rozjímání – eseje o hledání smyslu života“ od genetika Eduarda Kejnovského, kterou v roce 2013 vydalo nakladatelství Cesta.
Vybíjení sněžných levhartů stále pokračuje
21. říjen 2016, Jiří Černý[ téma: ochrana zvířat, sněžný levhart, irbis ]
Nová studie ukázala, že lidé každoročně zabijí několik stovek těchto nádherných kočkovitých šelem. V přibližně polovině případů jsou pachateli farmáři, kteří irbisům mstí za jejich útoky na hospodářská zvířata.
Komu poslouží novela rostlinolékařského zákona?
13. říjen 2016, Richard ŠedýPoslanecká sněmovna by se na své příští schůzi, která začíná 18. října, měla zabývat novelou rostlinolékařského zákona. Vláda ji schválila v polovině června. Novela by měla navázat na Směrnici č. 2009/128/ES přijatou Evropskou unií. Ta již byla do českého práva implementována pomocí novely zákona č. 326/2004 Sb. o rostlinolékařské péči (novela č. 199/2012 Sb.) a novou vyhláškou č. 205/2012 Sb.
Jak pěstování marihuany škodí naší planetě
10. říjen 2016, Jiří Černý[ téma: marihuana, legalizace, pěstování, USA, životní prostředí ]
Marihuanové farmy ke svému provozu potřebují mnohem víc elektrické energie, než si většina lidí myslí.
Pokles spotřeby pesticidů? Díky počasí…
17. srpen 2016, Richard ŠedýZačátkem července schválila vláda informaci o plnění Národního akčního plánu ke snížení používání pesticidů v České republice 2015, kterou jí předložil ministr zemědělství Marian Jurečka.
Vyznáte se v olejích? 3.díl
20. červen 2016, Jan HolubVe třetím a posledním díle naší série článků o olejích se podíváme na ty zbylé, které se do přechozích pojednání nevešly. Přiblížíme si tak složení a vlastnosti nejen sezamového, makového, ale třeba i kokosového oleje. Jakožto našim čtenářům se vám tak do ruky dostává kompletní přehled nejpoužívanějších olejů, který vám zároveň umožní nahlédnout ty nejpodstatnější vlastnosti. S ohledem na vaše zdraví a potřeby organismu, tak budete…
Vyznáte se v olejích? 2. díl, aneb na co jaký rostlinný olej
31. květen 2016, Jan HolubV prvním díle jsme se seznámili s některými základními pojmy, zejména pak s rozdíly mezi nasycenými a nenasycenými tuky, stejně jako s tím v čem se liší nerafinované oleje od těch rafinovaných. Dnes se již podíváme na charakteristiku konkrétních olejů a zpřístupníme vám tak pragmatický přehled, který vám usnadní výběr vhodného oleje, například s ohledem na vaše zdraví nebo potřebu konkrétních vitamínů či minerálů.
Vyznáte se v olejích? 1. Díl základní pojmy
26. květen 2016, Jan HolubAť už je vaše odpověď jakákoliv, minimálně dobře se orientovat vám umožní dnešní článek, prostřednictvím kterého bychom vás chtěli seznámit s těmi nejdůležitějšími informacemi, které vám umožní vybrat ten vhodný pro daný typ kuchyně.