Rubrika: UDRŽITELNÝ ŽIVOTNÍ STYL
„Česká potravina“ bude skutečně česká
4. leden 2016, Ministerstvo zemědělstvíPodmínky pro to, kdy smí výrobce označit potravinu za opravdu českou, přesně stanoví novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích, kterou dnes schválila vláda.
Přijmou prodejci pesticidů kodex jako farmaceuti?
10. prosinec 2015, Richard ŠedýExistuje nepřeberné množství mezinárodních dnů něčeho. Některé jsou všeobecně známé (žen, dětí,…), jiné méně. Mezi ty druhé určitě patří 3. prosinec coby Mezinárodní den bez pesticidů.
Unikátní mokřadní louka může zaniknout a všechny vzácné druhy s ní – dopustíme to?
3. prosinec 2015, Roman KalousVe východních Čechách, na okraji Orlických hor, můžeme objevit malou, ale velmi zajímavou přírodní lokalitu, kterou místní ochránci přírody nazývají Malá Vachta.
Jak se vyhnout palmovému oleji?
23. listopad 2015, RNDr. Jiří JaklPalmový olej (PO) není ani zdravý, rozhodně není ani ekologický, ale je levný. Rozšířil se jako mor v posledním desetiletí v celém spektru potravin, ale také například v kosmetice a drogerii. Vyrábí se z plodů palmy olejové, která se pěstuje v tropických oblastech. Olej se tak dováží na tisíce kilometrů a palmovým plantážím ustupují deštné pralesy (je tomu tak i u certifikovaných olejů). Tlak především na cenu u nejlevnějšího oleje nepřináší ani…
Vytápění uhlím či dřevem, aneb ne vždy to nejlevnější vyjde opravdu nejlevněji
10. listopad 2015, RNDr. Jiří JaklZačíná topná sezona a z řady domácích komínů vychází štiplavý kouř. Vyplatí se spalovat zapáchající severočeské uhlí?
Skutečně se snižuje spotřeba pesticidů? Jak kdy a jak kterých
9. listopad 2015, Richard ŠedýMinisterstvo zemědělství se prostřednictvím jemu podřízeného Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) pochlubilo, jak se mu daří prostřednictvím svých opatření snižovat spotřebu pesticidů v českém zemědělství. Je tomu ale opravdu tak? Podívejme se na zveřejněná data o použití prostředků na ochranu rostlin, která přehledně zpracovala Asociace pro bezpečné potraviny (APB), která dlouhodobě usiluje o snížení obsahu zdraví…
Novela zákona o ochraně přírody a krajiny stabilizuje Šumavu a parky otevře šetrnému turismu
8. říjen 2015, Ministerstvo životního prostředíPraha, 7. října 2015 – Poslanci dnes ve Sněmovně rozjednali novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která se zaměřuje výhradně na novelizaci částí zákona o národních parcích. Novela, která ruší zákazy vstupu po vyznačených cestách v nejchráněnějších zónách parků a pro ochranu místní přírody zavádí tzv. klidová území, otevře národní parky šetrnému turismu, výrazně zjednoduší a zpřehlední legislativu všech našich národních parků a…
Jan Mládek: Dukovany a jaderné úložiště místo uhlí?
8. říjen 2015, Hnutí DUHA OlomoucZ podivného obchodu ministra průmyslu, který navrhl ekologickým organizacím, dává smysl jediné - ponechat uhlí v zemi
Vláda zítra projedná antifosilní zákon, který slíbila ve svém programu. Nepřijme však místo zákona jen nezávaznou koncepci?
29. září 2015, Hnutí DUHAúterý 29. září 2015
Zítřejší večerní (od 20:00) jednání vlády se může stát důležitým krokem k nastartování moderní chytré ekonomiky, oživení strojírenského průmyslu i stavebnictví, vzniku tisíců nových pracovních míst, poklesu znečištění i výdajů domácností. Ministři totiž projednají věcný záměr zákona o snižování závislosti na fosilních palivech (tzv. antifosilní zákon) [1].
Na Alej roku 2015 aspiruje už 39 adeptek,na nominace zbývá poslední týden
23. září 2015, Arnika – Centrum pro podporu občanůČR/KRAJE – Už 39 stromořadí z celé republiky se uchází o titul Alej roku 2015. Nejvíce nominací mají kraje Jihočeský a Středočeský, naopak jen po jedné zástupkyni zatím lidé přihlásili z krajů Moravskoslezského, Olomouckého, Ústeckého a Zlínského. Nominace se na webu http://alejroku.cz uzavírají až 30. září, takže lidé mají stále šanci svou oblíbenou krajinnou dominantu přihlásit. O tom, kdo zvítězí v jednotlivých krajích i celé republice, bude…