Rubrika: AKTUALITY
Proč si nejspíš opět připlatíme za, i v českých domácnostech, čím dál oblíbenější, olivový olej.
11. září 2023, Lenka Kadlíková[ téma: olivový olej, sucho, klimatická změna ]
Olivovníky se pěstují ve středomoří. Letos to s nimi vypadá přinejmenším stejně špatně jako loni.
Přijdou Krkonoše o arkto-alpínské bezlesí?
28. srpen 2023, Lenka Kadlíková[ téma: Krkonoše, klimatická změna ]
Arkto-alpínská tundra je pozůstatkem doby ledové a je evropským unikátem. Vlivem zvyšující se teploty se do těchto míst začíná pomalinku nasouvat les. Je tu ale spousta dalších faktorů, které rozrůstání lesa na vrcholových partiích Krkonoš brzdí. Postup hranice lesa již leta zkoumají vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Liška z Tvarožníku v Krkonoších byla odlovena, poškrábala malé dítě
14. srpen 2023, Státní veterinární správa, Krnap[ téma: liška, vzteklina, Krkonoše, zvířata, biodiverzita, šelmy ]
Čas od času se objeví případy, kdy se volně žijící zvířata naučí nechat se krmit člověkem a ztratí tak svou přirozenou plachost. Krmení má však pro volně žijící zvířata značná rizika. Například ztratí schopnost hledat si potravu, případně si vytvoří závislost na lidech a ztratí k nim přirozený respekt. Konkrétní případ se v nedávné době objevil například u lišek, které se v Krkonoších nechávaly krmit turisty.
Krásné narcisy jako tajná zbraň proti metanu a globálnímu oteplování
11. červenec 2023, Petr Kadlík[ téma: metan, hospodářská zvířata, klimatická změna ]
Narcisy jsou krásná, byť jedovatá, ozdoba přírody. Nejnovější výzkum ale ukazuje, že narcisy mohou výrazně snížit produkci metanu při chovu hospodářských zvířat a tím pomoci s globálním oteplováním.
Nekalé praktiky před hlasováním ve Výboru pro životní prostředí EP
19. červen 2023, Lenka Kadlíková[ téma: legislativa, klimatická změna, Evropská unie ]
Koncem minulého týdne hlasoval Výbor ENVI o Nařízení o obnově přírody. Nařízení bylo představeno již v červnu 2022 v rámci tzv. Green deal. Je to první celokontinentální předpis na světě, který státy zavazuje k obnově pestré krajiny. Což výrazně napomůže v adaptaci na klimatické změny. Proč hlasování ve Výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu nebylo jednoznačné?
Problém s přemnoženými kočkami – blýská se na lepší časy, možná máme jednorázovou antikoncepci
15. červen 2023, Lenka Kadlíková[ téma: kočky, domácí mazlíčci, přemnožení ]
Letitý problém s přemnoženými kočkami řeší pomocí dobrovolníků snad v každém městě a vesnici. Odchycená zvířata se nechávají na náklady útulků či nových majitelů kastrovat. Konečně se blýská na lepší časy. Situaci by mohla vyřešit genová terapie, která působí jako jednorázová dlouhodobá, či stálá antikoncepce.
Švýcarské chytré hodinky pomohly vědcům se sledováním divokých zvířat
14. červen 2023, Lenka Kadlíková[ téma: sledování zvířat, technologie, GPS, biodiverzita ]
Všichni určitě pamatujeme čápy s batůžky, jejíž příběhy jsme sledovali na vlnách Českého rozhlasu. Doba i technologie pokročily. Co ovšem vědce, kteří sledují volně žijící zvířata pomocí GPS umístěných v různých obojcích trápí, je výdrž baterie. Solární nabíjení i lithium-iontové baterie mají své limity. Proto se hledají jiné možnosti. Inspirace přišla od švýcarských chytrých hodinek.
Překvapivá role městské zeleně: ukládá velké množství uhlíku a tím pomáhá bojovat proti změně klimatu
6. červen 2023, Petr Kadlík[ téma: klimatická změna, CO2, městská zeleň ]
Městské parky a zelené plochy jsou nejen krásnými místy k odpočinku. Nový výzkum ukazuje, že mají významnou roli v boji proti klimatické změně díky ukládání velkého množství uhlíku do půdy.
Konsolidační balíček a dopady na ochranu přírody
13. květen 2023, Lenka Kadlíková[ téma: klimatická změna, legislativa ]
Ekonomické debaty na téma vládní konsolidační balíček probíhají od čtvrtka podstatě nepřetržitě. Už méně, spíš vůbec, nejsou vidět v médiích debaty jaký dopad budou mít navrhované změny na ochranu přírody.
Jak dron pomáhá ve výzkumu změn v krkonošské tundře
12. květen 2023, Lenka Kadlíková[ téma: Krkonoše, dron, technologie, biodiverzita ]
Unikátnost krkonošské tundry tkví především v tom, že se zde v době ledové pomíchala severská arktická a alpská tundra. Vzniklo tu tak společenství, které nemá nikde na světě obdoby. Odborníci z Krnap a českých univerzit se snaží přijít na kloub tomu jak a proč se krkonošská tundra v posledních desetiletích tak zásadně proměňuje a jak se bude vyvíjet dále. Aby mohli navrhnout řešení, která pomohou tuto unikátní přírodu zachovat. Pomáhá jim v tom i…