Rubrika: LITERATURA A PŘÍRODA
Časopis 'Naše příroda' na vás čeká i v novém roce – 1/15
28. leden 2015, Mgr. Vendula PávkováJelikož člověk nepatří mezi hibernanty a ani v redakci časopisu Naše příroda se neuložili k zimnímu spánku, můžete se začíst do prvního letošního čísla. Například i o „pravých“ či „nepravých“ zimních spáčích.
Kniha Rituální jeskyně starých Mayů
4. listopad 2014, Lenka KadlíkováCo pro Maye znamenají jeskyně a co v sobě ukrývají za tajemství? Co se v nich dělo a jakou roli hrály v mayském náboženství a mytologii? Na to se snaží odpovědět první souborná práce, která shrnuje nedávné výsledky archeologického výzkumu jeskyní mayské oblasti, a to i na základě osobních zkušeností autora.
Vyšlo podzimní číslo časopisu Naše příroda 5/14
1. listopad 2014, Pavla MládkováV minulém čísle jsme začali povídání o všeobecně známé, přesto překvapivě zajímavé kopřivě. V tomto čísle najdete dokončení – mimochodem, věděli jste, že se v minulosti kopřivy používaly například i jako přadné rostliny? Není vyloučeno, že se k tomuto využití lidstvo vrátí a časem budeme nosit třeba módní kopřivové kostýmky či košile…
Nastupující podzim je mimo jiné časem jelení říje. Tentokráte se „zastavíme na návštěvě“ u…
Kniha Současná umělecká díla v krajině
4. srpen 2014, Lenka Kadlíkováato kniha-průvodce, která vznikla ze spolupráce sochařky, geologa a historičky umění, nabízí jiný prostor pro vnímání současného umění a představuje umělecká díla, která zasněně čekají na jarní prudké deště či první sníh, než se rozpadnou a splynou znovu s lesem a se zemí...
Kniha Český kras klíč k české krajině
10. červenec 2014, Lenka KadlíkováČeský kras je vápencové území mezi Prahou a Zdicemi, odkud byla popsána řada mezinárodně uznávaných geologických profilů, velké množství archeologických památek, včetně pravěkých podzemních svatyní, i téměř 700 jeskyní.
Vyšlo 3. číslo časopisu Naše příroda
25. červen 2014, Pavla MládkováKonec školního roku je na dohled, děti už se vidí na prázdninách, a my dospěláci jsme na tom podobně… Těšíme se na volno, na dovolenou, na výlety, na vodu – tam se můžeme potkat mimo jiné třeba i s kachničkou mandarinskou, která nás nadchne svou barevnou krásou. O jejím původu a životě se více dozvíte v právě vyšlém 3. čísle Naší přírody.
Vyšlo 1. letošní číslo Naší přírody
18. únor 2014, Pavla MládkováTřebaže to tak dlouho nevypadalo, zima si nakonec dala říct a dorazila i do našich končin. Neměli bychom proto zapomenout na naše malé opeřené švitořící sousedy a nasypat jim do krmítek něco dobrého do zobáčku. Odměnu za to dostaneme hned, stačí je chvíli pozorovat, jak se také dozvíme v článku o ptačím zimním divadle. Pokud jste se někdy zamýšleli nad tím, proč vlastně zvířata panáčkují, tak si odpověď můžeme přečíst v prvním letošním čísle.…
Kniha Stromy Evropy
4. prosinec 2013, Lenka KadlíkováJedinečná kniha z ediční řady našich kvalitních průvodců zahrnuje všechny domácí a většinu cizokrajných druhů stromů, které můžeme potkat v lesích, parcích či zahradách od Norska po Sicílii a od Ruska po Kanárské ostrovy.
Kniha Sopky a sopečné vrchy
27. listopad 2013, Lenka KadlíkováPopulárně naučná publikace Sopky a sopečné vrchy ČR se zabývá terénními pozůstatky třetihorní vulkanické činnosti, jejichž morfologické útvary vytvářejí v mnoha regionech typický ráz české krajiny. Čtenář se dozví, že kromě notoricky známého Řípu, Bezdězu, Milešovky, Trosek nebo Komorní hůrky u nás existují desítky dalších památek na sopečnou činnost. Mají podobu neobvykle utvářených skalisek nebo lomů, hlavně však osamoceně čnících vrchů…
Kniha Mizící hmyzíci
27. listopad 2013, Lenka KadlíkováKrálovství růží postihlo zlé prokletí. Bylo napadeno neznámými vetřelci, černými tvorečky, kteří způsobili, že růžové keře začaly vadnout a chřadnout. Celému království hrozí zkáza. Je ohrožen i život růžových víl obývajících růžové keře. Najdou víly někoho, kdo je zachrání?