Rubrika: UDRŽITELNÝ ŽIVOTNÍ STYL
Konec dalších dvou jedů na evropských polích
25. květen 2016, Richard ŠedýEvropská komise zakázala s účinností od 30. září používat herbicidy amitrol a isoproturon. Rozhodnutí je průkopnické v tom, že jde o první látky, kde byla důvodem zákazu skutečnost, že jde o endokrinní disruptory. Informoval o tom britský list Guardian.
Proč zemědělci nedodržují zákon?
19. duben 2016, Richard ŠedýV čísle 14 časopisu Zemědělec si na stránce Zemědělského svazu ČR postěžoval v článku s titulkem Kdo chce psa bít,… ing. Vladimír Pícha na nekorektnost novinářů, kteří jen hledají, případně vytvářejí senzační případy na úrovni téměř národní katastrofy. Jako příklad uvedl sérii reportáží Žlutá smrt Jana Tuny.
Hmyzí domeček - proč by neměl chybět na zahradě a jak je vyrobit
31. březen 2016, Petra ŚtěpánkováNa správné přírodní zahradě si najdou užiteční živočichové i hmyz mnoho úkrytů, kupříkladu v hromadách větví, odlehlých koutech, v borce starých stromů, dutinách, skulinách, mezi kameny v zídkách a na mnoha dalších místech.
Môžu byť čmele (čmeláci) využiteľné pre poľnohospodárstvo a záhradu?
17. březen 2016, Mgr. Vladimír NemčekOpeľovanie rastlín zaraďujeme medzi ekosystémové služby - prínosy pre ľudí získavané z ekosystémov. Všeobecne známy nepostrádateľný dopad opeľovania rastlín živočíchmi na produkciu rastlín je často prehliadaný fakt.
Nejhůře se k pralesům chovají firmy Colgate-Palmolive, Johnson & Johnson a PepsiCo
7. březen 2016, Lukáš HrábekJakarta/Praha, 7. března 2016: Organizace Greenpeace zveřejnila žebříček hodnotící 14 nadnárodních korporací, které se zavázaly k nulovému odlesňování indonéských pralesů. Analýza ukazuje, že firmy musí vynaložit mnohem větší úsilí, pokud chtějí, aby palmový olej nebyl v budoucnu viníkem masivního odlesňování a aby se loňské ničivé požáry neopakovaly.
Na kodex pro prodejce pesticidů se firmy moc vlídně netváří
4. březen 2016, Richard Šedý[ téma: pesticidy, zemědělství, Agrofert, pole, potraviny ]
O skutečnosti, že se Asociace pro bezpečné potraviny, z. s. (APBP), která se dlouhodobě věnuje problematice užívání pesticidů a jejich dopadů na lidské zdraví, chystá navrhnout etický kodex prodejců a výrobců pesticidů, jsme již informovali.
Recyklace tanků na umělecká díla
1. březen 2016, Petr KadlíkKdyž se řekne recyklace, většinou nás napadne už nepotřebný papír, plast nebo sklo. Někoho možná napadnou 'recy věcí', kdy sami z již nepotřebného odpadu vytvoříte něco nového, užitečného a krásného. Co ale s opuštěným tankem?
Velký jarní úklid přírody proběhne již za dva měsíce
17. únor 2016, Martina Čáslavská(Brno, 15. 2. 2016) Dnem D, kdy se v nově pojmenované kampani Ukliďme svět, ukliďme Česko bude uklízet opravdu v celé republice, je sobota 16. dubna. Uklízet nepořádek v přírodě však bude možné i v jiných termínech. Důležité je, se co nejdříve přihlásit na www.UklidmeCesko.cz.
Slepičí ráj na Novém Zélandu
15. únor 2016, Petr KadlíkSledujete v obchodech původ kupovaných vajíček? Pokud si myslíte, že "chov na podestýlce" je to nejlepší co může slepici chovanou pro vajíčka potkat, tak raději dál nečtěte. Slepicím na farmě v Otaika Valley na Novém Zélandu byste totiž možná záviděli i vy :-)
Ohrozuje prikrmovanie na zemi hniezdiace vtáky?
5. leden 2016, Mgr. Vladimír NemčekVtáky si väčšinou predstavíme ako tvory s krídlami, ktoré si stavajú hniezda na stromoch či skalách, kde vychovávajú svoje mláďatá. Avšak nie všetky druhy hniezdia na stromoch. Na zemi hniezdia najmä vtáky otvorenej krajiny ako jarabica poľná (Koroptev polní), škovránok poľný (Skřivan polní) či z dravcov kaňa popolavá (Moták lužní), ale aj lesné druhy ako napr. hlucháň obyčajný (Tetřev hlušec), jariabok lesný (Jeřábek lesní) či ľabtuška lesná…