Rubrika: ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Teplota půdy: Vzpomínám si na jednu z prvních přednášek na…

Teplota půdy

11. duben 2007, Ing. Dagmar Honsová
Vzpomínám si na jednu z prvních přednášek na univerzitě, kdy se pan profesor nás studentů zeptal: "Co myslíte, vydrží v zimě u nás na záhonu pórek?" Snad pouze polovina z nás studentů si tipla správně: ano.
Velké šelmy žijící v ČR a jejich ochrana - 3 díl: Soužití lidí a šelem bylo vždy problematické a…

Velké šelmy žijící v ČR a jejich ochrana - 3 díl

2. duben 2007, Alena Rulfová
Soužití lidí a šelem bylo vždy problematické a to především vinou malých znalostí o chování těchto zvířat, a šíření nepravdivých mýtů. Dnes se zdá, že pod vlivem osvětové činnosti lidé začínají důležitost přítomnosti šelem v přírodě chápat. Přesto se však všichni musíme neustále učit, jak žít v souladu s těmito zvířaty, a neubližovat přitom ani šelmám ani sobě.
Velké šelmy žijící v ČR a jejich ochrana - 2 díl: Chraňme před šelmami svá zvířata a majetek,…

Velké šelmy žijící v ČR a jejich ochrana - 2 díl

29. březen 2007, Alena Rulfová
Chraňme před šelmami svá zvířata a majetek, chráníme tím nejen sebe ale právě šelmy samotné.
Denní a roční chod srážek: To že množství srážek spadlých na zemský…

Denní a roční chod srážek

27. březen 2007, Ing. Dagmar Honsová
To že množství srážek spadlých na zemský povrch udáváme v mm vodního sloupce a jeden mm srážek představuje 1 litr vody na plochu 1 m2 víme snad všichni. Pojďme se ale dozvědět něco o denním a ročním chodu srážek.
Velké šelmy žijící v ČR a jejich ochrana - 1 díl: Na území České republiky žijí tři druhy tzv.…

Velké šelmy žijící v ČR a jejich ochrana - 1 díl

26. březen 2007, Alena Rulfová
Na území České republiky žijí tři druhy tzv. velkých šelem – medvěd hnědý (Ursus arctos), rys ostrovid (Lynx lynx) a vlk obecný (Canis lupus). Koluje o nich nemálo příběhů popisujících jak jejich krvelačnost (Červená karkulka, Tři prasátka, Mášenka a Dášenka) tak jejich někdy až podivuhodnou péči o ztracená lidská mláďata (Mauglí, Romulus a Rémus). Jak je to s našimi velkými šelmami doopravdy, ví bohužel málokdo z nás. Vinou neznalosti jsou…
Závazek Evropské unie - do roku 2020 pětinový podíl obnovitelné energie: Summit EU, který se konal v Bruselu ve dnech 8.-9.…

Závazek Evropské unie - do roku 2020 pětinový podíl obnovitelné energie

23. březen 2007, Bc. Petr Týfa
Summit EU, který se konal v Bruselu ve dnech 8.-9. března tohoto roku došel k ambiciózním cílům v oblasti energetiky a životního prostředí. Představitelé jednajících stran se zavázaly, že do roku 2020 sníží emise skleníkových plynů o nejméně 20 procent v porovnání s rokem 1990 a energetickou spotřebu Unie pokryjí z 20% obnovitelnými zdroji.

Teplotní rozdíly

6. březen 2007, Ing. Dagmar Honsová
Následující březnový týden slibuje odpolední teplotu až na 15 °C, po ránu ale teplota vzduchu bude klesat ještě k 0 °C. Právě jarní měsíce jsou charakteristické relativně velkou denní teplotní amplitudou, tedy rozdílem nejnižší a nejvyšší denní teploty.
Jak to vypadá s tříděním odpadu v Havířově?: Už jste někdy na ulici

Jak to vypadá s tříděním odpadu v Havířově?

1. březen 2007, Václav Prak
Už jste někdy na ulici "zakopli" o PET láhev? Určitě odpovíte že ano. A co jste si v tu chvíli pomysleli? Že by ten dotyčný, co ji utrousil, zasloužil pětadvacet na holou?
Podzemní voda - je jí dost?: První únorová dekáda je za námi a počasí v…

Podzemní voda - je jí dost?

13. únor 2007, Ing. Dagmar Honsová
První únorová dekáda je za námi a počasí v ní spíše připomínalo druhou polovinu března. Do střední Evropy i nadále pokračoval příliv teplého vzduchu, odpolední teploty se pohybovaly až kolem 9 °C a sněhové přeháňky se vyskytovaly pouze na horách, jinde pršelo. Srážkové úhrny se pohybovaly kolem 2-4 mm denně.
Leden 2007 nejteplejší za 86 let: Poslední měření potvrdila, že letošní leden…

Leden 2007 nejteplejší za 86 let

6. únor 2007, Ing. Dagmar Honsová
Poslední měření potvrdila, že letošní leden byl tím nejteplejším od roku 1921. Průměrná měsíční teplota v lednu dosáhla 3,5 °C, což je o 5,2 °C více než je dlouhodobý normál.
Listování: předcházející  | 7 | 8 [ 9 ]  10 | 11 další
Celkem 13 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.