Rubrika: ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Velké šelmy žijící v ČR a jejich ochrana - 3 díl
2. duben 2007, Alena RulfováSoužití lidí a šelem bylo vždy problematické a to především vinou malých znalostí o chování těchto zvířat, a šíření nepravdivých mýtů. Dnes se zdá, že pod vlivem osvětové činnosti lidé začínají důležitost přítomnosti šelem v přírodě chápat. Přesto se však všichni musíme neustále učit, jak žít v souladu s těmito zvířaty, a neubližovat přitom ani šelmám ani sobě.
Velké šelmy žijící v ČR a jejich ochrana - 2 díl
29. březen 2007, Alena RulfováChraňme před šelmami svá zvířata a majetek, chráníme tím nejen sebe ale právě šelmy samotné.
Denní a roční chod srážek
27. březen 2007, Ing. Dagmar HonsováTo že množství srážek spadlých na zemský povrch udáváme v mm vodního sloupce a jeden mm srážek představuje 1 litr vody na plochu 1 m2 víme snad všichni. Pojďme se ale dozvědět něco o denním a ročním chodu srážek.
Velké šelmy žijící v ČR a jejich ochrana - 1 díl
26. březen 2007, Alena RulfováNa území České republiky žijí tři druhy tzv. velkých šelem – medvěd hnědý (Ursus arctos), rys ostrovid (Lynx lynx) a vlk obecný (Canis lupus). Koluje o nich nemálo příběhů popisujících jak jejich krvelačnost (Červená karkulka, Tři prasátka, Mášenka a Dášenka) tak jejich někdy až podivuhodnou péči o ztracená lidská mláďata (Mauglí, Romulus a Rémus). Jak je to s našimi velkými šelmami doopravdy, ví bohužel málokdo z nás. Vinou neznalosti jsou...
Závazek Evropské unie - do roku 2020 pětinový podíl obnovitelné energie
23. březen 2007, Bc. Petr TýfaSummit EU, který se konal v Bruselu ve dnech 8.-9. března tohoto roku došel k ambiciózním cílům v oblasti energetiky a životního prostředí. Představitelé jednajících stran se zavázaly, že do roku 2020 sníží emise skleníkových plynů o nejméně 20 procent v porovnání s rokem 1990 a energetickou spotřebu Unie pokryjí z 20% obnovitelnými zdroji.
Teplotní rozdíly
6. březen 2007, Ing. Dagmar HonsováNásledující březnový týden slibuje odpolední teplotu až na 15 °C, po ránu ale teplota vzduchu bude klesat ještě k 0 °C. Právě jarní měsíce jsou charakteristické relativně velkou denní teplotní amplitudou, tedy rozdílem nejnižší a nejvyšší denní teploty.
Jak to vypadá s tříděním odpadu v Havířově?
1. březen 2007, Václav PrakUž jste někdy na ulici "zakopli" o PET láhev? Určitě odpovíte že ano. A co jste si v tu chvíli pomysleli? Že by ten dotyčný, co ji utrousil, zasloužil pětadvacet na holou?
Podzemní voda - je jí dost?
13. únor 2007, Ing. Dagmar HonsováPrvní únorová dekáda je za námi a počasí v ní spíše připomínalo druhou polovinu března. Do střední Evropy i nadále pokračoval příliv teplého vzduchu, odpolední teploty se pohybovaly až kolem 9 °C a sněhové přeháňky se vyskytovaly pouze na horách, jinde pršelo. Srážkové úhrny se pohybovaly kolem 2-4 mm denně.
Leden 2007 nejteplejší za 86 let
6. únor 2007, Ing. Dagmar HonsováPoslední měření potvrdila, že letošní leden byl tím nejteplejším od roku 1921. Průměrná měsíční teplota v lednu dosáhla 3,5 °C, což je o 5,2 °C více než je dlouhodobý normál.
Meteorologické zajímavosti roku 2006
3. leden 2007, Ing. Dagmar Honsová21.března skončila astronomická a také skutečná zima, která byla vůbec tou nejdelší a na sníh nejbohatší za posledních 60 let. Mimořádné bylo především dlouhodobé setrvání sněhu právě až do druhé poloviny března.