Rubrika: ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Meteorologické zajímavosti roku 2006: 21.března skončila astronomická a také…

Meteorologické zajímavosti roku 2006

3. leden 2007, Ing. Dagmar Honsová
21.března skončila astronomická a také skutečná zima, která byla vůbec tou nejdelší a na sníh nejbohatší za posledních 60 let. Mimořádné bylo především dlouhodobé setrvání sněhu právě až do druhé poloviny března.
Doba ledová je doba ledová: Podzim a začátek letošní zimy jsou v médiích…

Doba ledová je doba ledová

14. prosinec 2006, Ing. Dagmar Honsová
Podzim a začátek letošní zimy jsou v médiích často označovány za nejteplejší za stovky let a je pravdou, že celá Evropa, včetně Alpských lyžařských velmocí si o sněhu může pouze nechat zdát. Kdo by v takové situaci uvěřil, že může zamrznout Baltské moře, tak že se po ledu dalo přejet z Dánska do Švédska, nebo že led se může objevit i na řece Nilu. A přitom byly tyto jevy v historii opravdu pozorovány.
Litvínovské protitěžební referendum prohlášeno za neplatné – co to znamená?: K litvínovskému protitěžebnímu referendu,…

Litvínovské protitěžební referendum prohlášeno za neplatné – co to znamená?

8. prosinec 2006, Alena Rulfová
K litvínovskému protitěžebnímu referendu, které proběhlo 1. prosince, přišlo 38 % obyvatel města Litvínov. Aby mohlo být referendum prohlášeno za platné, 38 % hlasujících nestačí, neboť se nejedná o nadpoloviční většinu.
Škodlivé látky v ovzduší a inverze: Letošní listopad s sebou přinesl už více jak 12…

Škodlivé látky v ovzduší a inverze

29. listopad 2006, Ing. Dagmar Honsová
Letošní listopad s sebou přinesl už více jak 12 dnů, kdy v nížinách bylo zataženo nízkou oblačností a na horách bylo slunečno s daleko vyššími teplotami. Meteorologický název této situace je inverze.
Lišejníky, skromní dobyvatelé skal: Na neobydleném skalisku je lišejník zpravidla…

Lišejníky, skromní dobyvatelé skal

21. listopad 2006, Vojtěch Dostál
Na neobydleném skalisku je lišejník zpravidla jedním z prvních kolonizátorů. Jemná spolupráce sinic či řas s houbami po milióny let dokáže osídlit na pohled velmi nehostinné končiny. To je však pouze jedna z vlastností, která je pro lišejníky typická. Pojďme si povědět další zajímavosti ze světa zvláštních a opomíjených tvorů.
Proč zde někteří ptáci zůstávají?: Možná vás někdy napadlo, proč zde někteří…

Proč zde někteří ptáci zůstávají?

16. listopad 2006, Renata Petříčková
Možná vás někdy napadlo, proč zde někteří ptáci na zimu zůstávají. Je tu nevlídno, mrazivo, nedostatek potravy... proč všichni prostě neodletí do teplých krajin? Odpověď jsem nalezla v knížce Jurije Dimitrijeva: Ptáci. A ve zkratce se vás s ní pokusím seznámit.
Vznik života - jak v té době vypadala atmosféra?: V současnosti se považuje za…

Vznik života - jak v té době vypadala atmosféra?

13. listopad 2006, Vojtěch Dostál
V současnosti se považuje za nejpravděpodobnější způsob vzniku života na Zemi tzv. biogeneze, tedy vznik živé hmoty z neživé. Této teorii se také říká makroevoluce. Hrála v té době atmosféra roli? A když ano, tak jakou?
Ekosystémy v české přírodě - kulturní les: Jedná se o nejčastější typ lesního ekosystému…

Ekosystémy v české přírodě - kulturní les

8. listopad 2006, Lenka Kadlíková
Jedná se o nejčastější typ lesního ekosystému v české přírodě. Vzhledem k tomu, že se jedná o umělý ekosystém, je velice náchylný na škůdce a mnohde i k meteorologickým jevům jako jsou vichřice, velké množství sněhu.... Důvodem je především skladba těchto lesů. Jedná se zejména o monokulturní smrčiny. Tyto lesy ale mají nezanedbatelný význam pro rekreaci a výraznou protierozní funkci.
Co můžeme očekávat  od podzimu?: Od soboty 23.9. začal astronomický podzim 2006.…

Co můžeme očekávat od podzimu?

26. září 2006, Ing. Dagmar Honsová
Od soboty 23.9. začal astronomický podzim 2006. Počátek podzimu v podobě teplého babího léta je vždy velmi příjemný. Do počasí nad Evropou ale také může v tomto ročním období promluvit vliv Atlantických tropických cyklón, tedy hurikánů.

Půjdete pouštět draky - aneb vítr jako meteorologický prvek

19. září 2006, Ing. Dagmar Honsová
Slovo vítr označuje horizontální přemísťování vzduchu vzhledem k zemskému povrchu. A protože se vyznačuje rychlostí a směrem, můžeme ho vyjádřit vektorem.
Listování: předcházející  | 8 | 9 [ 10 ]  11 | 12 další
Celkem 13 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.