Rubrika: ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Do Podyjí přilétají pěvci ze severu
9. listopad 2012, Markéta Frindová Jelínková Na přelomu října a listopadu míří ze severu do Podyjí řada ptáků. Kromě dravců či sov i zajímaví pěvci. V národním parku tak můžete slyšet například pěnkavy jikavce nebo čečetky zimní. Zda se tu ukáže i brkoslav severní ještě uvidíme.
Spalovny: Moderní způsob, jak zlikvidovat odpadky
23. říjen 2012, Martin SingrČR patří k zemím, které vyváží poměrně velké množství odpadů na skládky. Spaloven je málo. Na téma spalování odpadu se hovořilo na konferenci Spalovny a energetické využití komunálního odpadu. Akci uspořádal B.I.D Services.
Výlet do historie - znečištění vzduchu v roce 1926
8. srpen 2012, Petr KadlíkDnešni denní limit polétavého prachu je 50 mikrogramů na krychlový metr. Nicméně když se ohlédneme do minulosti, tak se i takový vzduch dá označit za 'svěží'. V dobách parních lokomotiv lidé žili i v prostředí, kde se za měsíc dalo na jeden metr čtverečný naměřit více jak 1,5 kilogramu prachu!
Pohled do světa orangutanů na Borneu
10. červenec 2012, Věnka DrábkováNa třetím největším ostrově světa – Borneu - žije skupina obětavých nadšenců, kteří každý den bojují o záchranu orangutanů. Právě tento druh lidoopů čelí v posledních letech stále více nepříznivým vlivům ohrožujících jejich existenci. Do nemocnice „Orang Jungle“ se vydal natáčecí štáb, díky němuž vznikl unikátní dokumentární seriál s názvem Deníky orangutanů.
"Ekologičtí Oskaři" opět ocenili ekologické projekty
28. červen 2012, Martin SingrZnáme jednadvacet vybraných projektů, které byly oceněny v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR. Porota vybírala celkem z 165 projektů a nakonec zvolila vítěze každé z celkem sedmi kategorií.
I dřeviny mají v pískovnách své místo
23. leden 2012, ing. Jan ŠinkoI když v minulých článcích bylo mnohokrát poukazována spíše na jejich negativní význam v tomto prostředí, tam kde vyloženě nekonkurují vzácným druhům rostlin a živočichů pískoven mají jako jinde i své místo. Rozptýlené zeleň v polích v blízkosti pískoven nebo osamělé stromy na jejich březích či okrajích stěn mohou být pro pískovny přínosem.
Pranostiky vztahující se ke svatému Medardovi
8. červen 2011, Mgr. Jana HájkováV tomto článku přináším přehled dostupných pranostik, které se váží k dnešnímu dni.
A co je na pranostikách vlastně pravdivého? Jak moc jejich „proroctví“ vychází? Věděli jste například, že některé z pranostik praví, že se díky dnešnímu deštivému dni nemáme těšit na slunné počasí v létě?
Dekorace zámeckých zahrad – páv korunkatý
7. červen 2011, Radek JosefusSnili jste někdy o tom stát se zámeckou paní nebo pánem? Skvostné šaty, sbírku vzácných obrazů, služebnictvo... To zní až pohádkově. Přesto to tak nereálná pohádka nemusí být. Pokud máte větší zahradu, můžete si vyzkoušet jak chutná život na zámku. Pokud oželíte to služebnictvo, obrazy a nakonec i ty šaty, můžete si zámeckou atmosféru vychutnat tím, že si na zahradu pořídíte živou dekoraci, která by na zámku neměla chybět, páva. Pojďme si...
Biotopy pískoven
20. duben 2011, Mgr. Radek DrahnýČeské synonymum pojmu biotop je stanoviště. Jako biotop či stanoviště různých druhů organismů můžeme považovat celou pískovnu. V každé pískovně můžeme také rozlišit specifická stanoviště. Následující text bude pojednávat právě o nich.
Letošní první jarní den se vyvedl
22. březen 2011, Mgr. Jana HájkováVčera jsme mohli společně s přírodou oficiálně uvítat první jarní den doprovázený nádherným počasím. Po několika letech se opět jarní rovnodennost vrátila k původnímu 21.březnu.