Rubrika: EKOPORADNA

Ptačí budka jako náhradní prostředí pro hnízdění

14. září 2009, Bc. Katka Heczková
Pravděpodobně každého, kdo rád pozoruje ptáky, napadlo, kam se podějí po rekonstrukcích a zateplování domů, kterých v posledních letech výrazně přibylo. Tyto změny, ač jsou velmi užitečné pro lidské obyvatele, mohou způsobit malou kalamitu pro ptactvo, které žije v blízkosti člověka. Jednou z možností, jak své malé sousedy úplně nevysídlit, je stavba budky. Nyní na podzim je k tomu ideální příležitost.

Dotace Zelená úsporám i na jednotlivá opatření a panelové domy

10. srpen 2009, Mgr. Jana Hájková
Zelené dotace změnily pravidla. Dotace je možné využít na zateplování, výměnu oken a dveří, zaměřen je také na účinná tepelná čerpadla, kotle na biomasu a solární kolektory a to samostatně. Dotaci na zateplení mohou získat i panelové domy. Pokud se poskytnuté finanční prostředky v řádech miliard do tří let nevyužijí, vrátí se Japonsku.

Střechy pomáhají efektivní výrobě elektrické energie

23. červenec 2009, RNDr. Jiří Jakl
Vzhledem k obrovskému tempu vývoje fotovoltaiky se tento způsob získávání elektřiny stává nejen významným zdrojem obnovitelné a k přírodě šetrné energie, ale díky masovému rozšíření instalací těchto elektráren se současně nabízí nová pracovní místa.
Zakládáme klasický herbář: Mnoho rostlin už vídáme v plném květu a to je…

Zakládáme klasický herbář

5. květen 2009, Mgr. Jana Hájková
Mnoho rostlin už vídáme v plném květu a to je ten správný čas pustit se do příprav herbáře rostlin. Existují různé typy herbářů. My se společně zaměříme na herbář lisovaných rostlin. Mimo tohoto druhu je možné vytvořit také herbář fotografický nebo filatelistický.
Ježčí mláďata u Vás doma nebo v záchranné stanici: S blížící se zimou můžete na svých…

Ježčí mláďata u Vás doma nebo v záchranné stanici

29. září 2008, Jakub Juda
S blížící se zimou můžete na svých procházkách v přírodě i v blízkostí domů narazit na ježky, kteří v tomto období usilovně shání potravu, aby nabrali potřebnou váhu pro zimování. Často se ale také můžete setkat s ježky, kteří se Vám mohou pro přežití zimy zdát velmi malí. Při pohledu na ně Vás nejspíš napadne, že se o ně postaráte, nebo je někomu předáte a nebo vše necháte na matce přírodě. A právě tento článek Vám poradí, kdy je…
Životní prostředí pro zimující ježky: Vytvořit jim na zahradách přirozená…

Životní prostředí pro zimující ježky

19. září 2008, David Číp
Vytvořit jim na zahradách přirozená zimoviště

Ekorady pro každý den

9. leden 2008, RNDr. Jiří Jakl
S radami jak šetřit životní prostředí už pouhým svým chováním se snad setkal již každý. V současnosti vznikla řada stránek, kde je tato problematika obšírně rozváděna, zde si dovolím krátký přehled (včetně odkazů o kterých jste možná slyšeli, ale sami je do vyhledávače nezadali).

Minuta týdně pro životní prostředí - Teplo, teplíčko

16. říjen 2007, Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim
Úniky tepla z našich bytů či kanceláří se skládají z úniků neprůhlednými konstrukcemi (stěny, podlahy, stropy), úniky výplněmi otvorů (okna, dveře) a úniky větráním. Větráním ztratíme v běžném objektu nejvíce – asi 35 až 50% (okny a dveřmi až 25%, obvodovými zdmi až 20%, střechou až 15% a podlahou

Minuta týdně pro životní prostředí - Pocit tepla teploměr nezměří

9. říjen 2007, Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim
Optimální a tedy i zdravá teplota v obývacím pokoji či kanceláři je mezi 20 a 22 stupni Celsia při relativní vlhkosti mezi 45 a 65 procenty.

Minuta týdně pro životní prostředí - Odpad vzniká již při nákupu

2. říjen 2007, Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim
Obaly od zakoupeného zboží tvoří téměř třetinu všech odpadů, proto již při nákupu rozhodujeme o tom, kolik odpadu vyprodukujeme. Předcházíme vzniku odpadů a ty, které vzniknou, třídíme.
Listování: předcházející  | 17 | 18 [ 19 ]  20 | 21 další
Celkem 27 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.