Rubrika: EKOPORADNA

Kam s tou zelení: Často se setkáváme s otázkami, co s posekanou…

Kam s tou zelení

13. červen 2012, PhDr. Roman Andres
Často se setkáváme s otázkami, co s posekanou trávou, větvemi, spadaným listím atp. Společným znakem tazatelů bývá, že na tuto biomasu ze zahrady pohlížejí jako na nežádoucí odpad, kterého se snaží co nejsnáze zbavit. Zkusme se na tento „odpad“ podívat z jiného úhlu pohledu.
Bez černý jako bylinka: Právě teď je ideální čas na to vyrazit do…

Bez černý jako bylinka

12. červen 2012, Lenka Kadlíková
Právě teď je ideální čas na to vyrazit do přírody a nasbírat si květy černého bezu. Jeho účinky jsou známé již po staletí. Dříve bez nechyběl v žádné domácnosti. Dodnes patří k nejoblíbenějším bylinám lidového léčitelství.
Jak pomoci rorýsům, netopýrům, vrabcům i jiřičkám na vlastním domě, balkoně nebo parapetu: V médiích se často objevují více či méně…

Jak pomoci rorýsům, netopýrům, vrabcům i jiřičkám na vlastním domě, balkoně nebo parapetu

26. březen 2012, Petr Dobrý
V médiích se často objevují více či méně kvalitní články a doporučení, jak pomoci ptákům vyvěšováním ptačích budek na zahradách. Bohužel, téměř vůbec se nepíše o možnostech pomoci těm ptákům, ale i netopýrům, kteří využívají k zimování nebo jako letní úkryt budovy a fasády domů.
Ropa dochází, naštěstí existují alternativy: Ceny ropy letí nahoru a u čerpacích stanic musí…

Ropa dochází, naštěstí existují alternativy

23. únor 2012, Martin Singr
Ceny ropy letí nahoru a u čerpacích stanic musí motoristé sahat stále hlouběji do kapsy. Je ale několik možností, jak cestovat a o ceny benzínu či nafty se vůbec nezajímat…
26 úsporných tipů, aneb přestaňme se konečně vymlouvat : Známe to. Všichni si neustále na něco stěžují…

26 úsporných tipů, aneb přestaňme se konečně vymlouvat

2. leden 2012, Jan Kalina
Známe to. Všichni si neustále na něco stěžují. Na počasí, na politiku, na stav našeho životního prostředí. Když se jich však potom zeptáte, co dělají proto, aby se to co je štve změnilo, zmlknou. A přitom většinou stačí málo, aby se změnilo mnoho. Pojďme se společně podívat, jak může každý z nás pomoci životnímu prostředí a potažmo i své peněžence bez toho, aby se musel nějak výrazně omezovat.
Ruční výroba  papíru: Pomalu nám začíná podzim a s ním období…

Ruční výroba papíru

14. září 2011, Lenka Kadlíková
Pomalu nám začíná podzim a s ním období sychravého počasí do kterého se nám vůbec nechce. Co tedy dělat doma? Jak zabavit děti aby neseděli před televizí či počítačem? Co takhle zkusit vyrobit si vlastní ozdobný papír? Krom zábavy především při jeho výzdobě to má ještě jednu velikou výhodu. Zbavíte se starého novinového papíru.
Kvalita vody ke koupání v ČR: Je tu léto a tak se většina z nás ráda vydá k…

Kvalita vody ke koupání v ČR

13. červenec 2011, Lenka Kadlíková
Je tu léto a tak se většina z nás ráda vydá k nějaké té vodě. Ti z nás, kteří vyrazí k městským koupalištím, mají více méně jistotu, že voda zde bude čistá. Jak je tomu ale u přírodních lokalit?
Je sršní jed opravdu tak jedovatý, jak se traduje? : O sršních jako o zástupcích blanokřídlého…

Je sršní jed opravdu tak jedovatý, jak se traduje?

12. červenec 2011, Mgr. Jana Hájková
O sršních jako o zástupcích blanokřídlého hmyzu koluje mnoho zvěstí. Dnes se společně podíváme na to, co je na nich pravdivého.
Jak se chovat při bouřce : Tropické letní teploty dávají předzvěst…

Jak se chovat při bouřce

30. červen 2011, Mgr. Jana Hájková
Tropické letní teploty dávají předzvěst přicházejícím bouřkám. Vzpomněla jsem si na jeden několik let starý případ vysílaný v televizi, kdy dva mladí chlapci běželi při bouřce přes pole schovat se rychle domů. Bohužel nedodrželi základní pravidla týkající se bezpečnosti. Každý z nás by měl vědět, jak se chovat při bouřce. Dokonce se na Internetu objevila i zpráva o zásahu dvou chlapců z Liberecka z 19. června. Proto si myslím, že není od věci…
Jitrocel kopinatý - Plantago lanceolata jako bylinka: Existuje asi 200 druhů jitrocelovitých rostlin,…

Jitrocel kopinatý - Plantago lanceolata jako bylinka

27. květen 2011, Iveta Mikešová
Existuje asi 200 druhů jitrocelovitých rostlin, mezi nimiž svými léčivými účinky vyniká jitrocel kopinatý. Jitrocel se používal k léčebným účelům již v době starého Řecka. Už sám název napovídá, že se listů využívalo zejména k hojení ran.
Listování: předcházející  | 17 | 18 [ 19 ]  20 | 21 další
Celkem 30 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.