Rubrika: KOMENTÁŘE
Zimní slunovrat trochu jinak
21. prosinec 2017, Mgr. Jana Hájková V dnešním článku na toto téma se dozvíte například několik ne tolik známých věcí. Dokážete si třeba tipnout, za jak dlouho zpozorujeme, že se dny postupně prodlužují? Bude to za pár dní, týdnů nebo až měsíců? A jak krátce nás hřály sluneční paprsky v nejkratším dni v roce - méne než dvanáct hodin či méně než deset nebo osm hodin?
Světový unikát: raci hlídají kvalitu piva
12. září 2017, Mgr. Jana HájkováNa základě výzkumu týmu vědců z Jihočeské univerzity započala spolupráce s protivínským pivovarem a proto zde kvalitu vody používané při výrobě piva hlídají raci. O racích je všeobecně známo, že velmi rychle reagují na změnu kvality vody. A právě toho se pivovar rozhodl využít.
Nejjedovatější pavouk u nás zažívá boom, reakce na kousnutí ale nebývají závažné
8. září 2017, Mgr. Jana HájkováV České republice se v posledních letech několikanásobně zvyšuje výskyt jedovaté zápřednice. Tento pavouk se ještě v minulém století vyskytoval na našem území jen velmi vzácně. Nyní se s ním rok od roku setkávají běžní lidé i entomologové stále častěji. Příčinou může být oteplování klimatu a s ním související mírné zimy. „Důvodem však může být i změna hospodaření, kdy zápřednice dnes najdou mnohem více vhodných stanovišť.“ (zdroj:…
Proč mám rád plže?
18. červenec 2017, Prof. RNDr. Stanislav Komárek, Dr.[ téma: plži, úvahy a komentáře ]
Plži mne vždycky fascinovali a pokud si připomeneme bizarní, leč nevyvratitelnou tezi V.J.A.Nováka o tom, že mravenci již překonali individuální sobectví a budují komunismus, nelze než na plže pohlédnout také ozvláštňujícím okem.
Na bobří řece u Voroněže
9. listopad 2016, Doc. RNDr. Eduard Kejnovský, CSc.[ téma: Horská rozjímání, eseje, smysl života, nakladatelství Cesta ]
O životním stylu národů, bohatství a svobodě. Kapitola z knihy „Horská rozjímání – eseje o hledání smyslu života“ od genetika Eduarda Kejnovského, kterou v roce 2013 vydalo nakladatelství Cesta.
Pasákem ovcí v Pyrenejích
24. říjen 2016, Doc. RNDr. Eduard Kejnovský, CSc.[ téma: Horská rozjímání, eseje, smysl života, nakladatelství Cesta ]
Máme jako lidé právo dělat vše, co dokážeme? Kapitola z knihy „Horská rozjímání – eseje o hledání smyslu života“ od genetika Eduarda Kejnovského, kterou v roce 2013 vydalo nakladatelství Cesta.
Komu poslouží novela rostlinolékařského zákona?
13. říjen 2016, Richard ŠedýPoslanecká sněmovna by se na své příští schůzi, která začíná 18. října, měla zabývat novelou rostlinolékařského zákona. Vláda ji schválila v polovině června. Novela by měla navázat na Směrnici č. 2009/128/ES přijatou Evropskou unií. Ta již byla do českého práva implementována pomocí novely zákona č. 326/2004 Sb. o rostlinolékařské péči (novela č. 199/2012 Sb.) a novou vyhláškou č. 205/2012 Sb.
Polostínové zatmění měsíce - dnes večer
16. září 2016, Mgr. Jana HájkováDnes budeme svědky tzv. polostínového zatmění měsíce. Tato událost nastává, pokud se povrch měsíce dostane do mírného stínu Země. Samozřejmě je i nadále měsíc osvětlován Sluncem, ale jeho horní okraj (především levý) je tmavší, což budeme moci pozorovat i pouhým okem. Měsíc bude jakoby očouzený černým kouřem.
Prínos lykožrúta pre prírodu
11. květen 2016, Mgr. Vladimír NemčekAkonáhle sa pri diskusii o lesoch spomenie lykožrút smrekový (Lýkožrout smrkový), tak sa vytvoria dve názorové skupiny. Pre jednu stranu je lykožrút škodca a nepriateľ, ktorého treba redukovať. Druhá strana obhajuje jeho miesto v prírode. Je jasné, že pre lesohospodárov je lykožrút nepriateľom, no je jeho prínos pre prírodu negatívny? Môže aj lykožrút mať pozitívny prínos pre človeka a jeho potreby?
Proč zemědělci nedodržují zákon?
19. duben 2016, Richard ŠedýV čísle 14 časopisu Zemědělec si na stránce Zemědělského svazu ČR postěžoval v článku s titulkem Kdo chce psa bít,… ing. Vladimír Pícha na nekorektnost novinářů, kteří jen hledají, případně vytvářejí senzační případy na úrovni téměř národní katastrofy. Jako příklad uvedl sérii reportáží Žlutá smrt Jana Tuny.