Rubrika: KOMENTÁŘE
Velká pardubická – pohled do historie a současnosti
12. říjen 2014, Mgr. Jana Hájková Dnes se jede nejprestižnější dostihový závod v České republice, Velká pardubická. Níže se dočtete jak o její historii a současnosti, tak i o zajímavostech tohoto velkolepého závodu. Víte například, že se letos mohl jet již 158. ročník tohoto světově proslulého závodu?
Lesní mateřské školky
22. září 2014, Mgr. Jana HájkováMožná jste se již s tímto novým trendem ve vzdělávání předškoláků setkali. Dnešní článek se snaží co možná nejobjektivněji popsat chod a základní principy lesních mateřinek. Na internetu se diskutující v podstatě rozčlenili na dva nesmiřitelné tábory, zastánce a odpůrce této pedagogiky. Je však pravdou, že nad lesními mateřskými školami visí Damoklův meč.
Šumavský chaos – Proč se Stínové vědecké radě poř ád nelíbí návrh zákona o Šumavě?
15. květen 2014, Mgr. Radomír DohnalNávod k použití - Tento článek je ve své podstatě velmi neumělou a názorově zaujatou literární rešerší zdrojů tří názorových proudů (senátoři, podávající návrh zákona o NP Šumava; vědci ze Stínové vědecké rady NP Šumava, kritizující podávaný návrh; a douška od ochránců přírody Hnutí Duha na závěr). Článek skoro určitě nevyjadřuje názor redakce, spíš jen svého autora, ale může sloužit jako zjednodušená orientační pomůcka...
Úpravy toků a vodní stavby: Pozitivní činnost nebo nutné zlo?
10. únor 2014, Martin Singr
Vodní toky mají v krajině nezastupitelnou roli. Člověk ale mnohdy zasahuje do přírody více, než by měl. Krajinný ráz pak zásadně ovlivňují nejrůznější stavby jako třeba vodní elektrárny. Těmto tématům se věnovali odborníci na konferenci „Vodní toky a plochy 2013“, kterou uspořádala společnost B.I.D Services.
Jděme po zelené…., aneb nechme půdu zarůst
7. listopad 2013, Ing. Jakub Elbl, Ing. Antonín KintlÚzemí České republiky patří mezi země s nejdokonalejší a nejhustší sítí turistického značení pro pěší turistiku. Pro dosažení vytouženého cíle se musíme držet patřičné značky a pro snadnou orientaci i správné barvy. V zemědělství a v podobných činnostech bychom se měli držet vždy barvy zelené.
Bio: Zájem veřejnosti roste, stejně jako nabídka
5. listopad 2013, Martin SingrBiopotraviny jsou ve společnosti velmi známé. Někdo je kupuje pravidelně, jiný čas od času a najdou se i spotřebitelé, kteří se těmto produktům vyhýbají. Jak se vyvíjí situace na trhu s biopotravinami? Roste zájem, stagnuje nebo snad klesá?
Jelen sika – zpestření naší fauny nebo nekontrolovatelný vetřelec?
18. září 2013, Jiří BártaJistě mnoho z vás ví, že se v naší přírodě vedle „krále lesa“ jelena lesního (dříve evropského) vyskytuje ještě jeho menší Asijský příbuzný – jelen sika. Pojďme si tedy něco povědět o jeho historii, o stavech této zvěře v naší přírodě a o problémech, které tato zvěř do našich lesů přinesla.
Voda z vodovodu je nebezpečná - tvrdí 'potravináři'
23. červenec 2013, Petr KadlíkDo médií se dnes dostala tisková zpráva Potravinářské komory České republiky, zpochybňující kvalitu vody ve vodovodu. Je důležité upozornit, že i když se zpráva snaží působit jako oficiální úřední zpráva, jde jen o pouhou reklamu pro podporu prodeje balené vody!
Myslivci vs. veřejnost
24. červen 2013, Jiří BártaJistě jsme se s tím všichni setkali… V televizních zprávách zní teskná hudba, v obýváku na pohovce sedí zkroušené děti třímající v rukách fotku svého pejska a tiše pláčí… Myslivec – vrah jim ho totiž, jak jinak než bezdůvodně, zastřelil…
Dovoz a vývoz potravin: Logiku nehledejte
19. červen 2013, Martin SingrDo ČR se každý rok dovezou potraviny na desítky miliard korun a cena vyvezených potravin je jen o pár miliard nižší. Export za rok 2010 měl hodnotu 94 a import 130 miliard. Řečí váhy to bylo 1,5 a 2,2 milionu tun. To jsou obrovské částky, vždyť ještě v roce 2000 to byla čtvrtina, varuje Hnutí DUHA.