Rubrika: GLOBÁLNÍ PROBLÉMY
Do Pripjatě se vrací život, aneb Černobyl ožívá
11. duben 2020, Viasat NatureZnáte Pripjať? Pripjať je ukrajinské město, které bylo vysídleno po havárii v černobylské jaderné elektrárně v roce 1986. Kromě pár starousedlíků tam tehdy nikdo nezůstal a z prosperujícího sídla se stalo město duchů s vpravdě děsivou atmosférou.
Větší klimatické změny díky emisím CO₂ nebo ničení pralesů pro pěstování palem a soji?
7. březen 2019, RNDr. Jiří JaklHodně se hovoří o klimatických změnách. Nejčastěji se varuje před vypouštěním skleníkových plynů a řeší se potřeba změn v průmyslu a energetice. Jenže mnohem větší problém představuje kácení pralesů a klíč k němu je v zemědělství.
Pletené svetry pro tučňáky?
19. červenec 2017, Petr KadlíkJestli vás při pohledu na tučňáka ve svetru napadlo, že jde o nějaký další bláznivý módní výstřelek, tak asi nemůžete být dále od reality. Pletené svetry totiž tučňákům zachraňují životy!
Golf pomáhá v omezení spotřeby pesticidů
22. únor 2017, Richard ŠedýDlouhodobým synonymem pro organické zemědělství je Dánsko. Plánované a realizované programové snižování spotřeby chemických pesticidů se netýká jen farmářů, ale i správců golfových hřišť.
Konec dalších dvou jedů na evropských polích
25. květen 2016, Richard ŠedýEvropská komise zakázala s účinností od 30. září používat herbicidy amitrol a isoproturon. Rozhodnutí je průkopnické v tom, že jde o první látky, kde byla důvodem zákazu skutečnost, že jde o endokrinní disruptory. Informoval o tom britský list Guardian.
Mizejecí arktický led od roku 1987 do roku 2014
26. leden 2015, Petr KadlíkStále se vedou debaty, zda za globální oteplování může človek, nebo je to přirozený jev který ani příliš nedokážeme ovlivnit. Ale zpochybňovat ho moc nelze. Stejně jako se těžko zpochybní radikálně mizející led v Arktidě, jak ho zaznamenala NOAA.
Fotovoltaika v ČR čelí problémům, brzy bude bez dotací
6. březen 2013, Martin SingrFotovoltaika v ČR zažila boom, po kterém následovala až nepřiměřená kritika ze všech stran. Jaká je současná situace ve fotovoltaickém sektoru, jaké problémy majitele těchto instalací trápí a kolik peněz vše stojí daňové poplatníky? Nejen o těchto tématech se hovořilo na konferenci Solární energie v ČR 2012, kterou uspořádal B. I. D Services.
V Česko patří ke státům s největším počtem invazních druhů v EU
14. listopad 2012, Mgr. Radomír DohnalKlíčový katalog obsahující informace o přítomnosti nepůvodních a invazních druhů v Evropě prošel velmi významnou aktualizací.
Databáze pojmenovaná DAISIE - Inventář výskytu nepůvodních a invazních druhů v Evropě, (Delivering Alien Invasive Species Inventory in Europe) umožňuje veřejným činitelům, zákonodárcům, vědcům a chovatelům nahlédnout, a získat potřebné srovnání. Tedy ne jen jaké nepůvodní druhy tu žijí, ale také jaký je dopad jejich...
Není sice fajn že ledovce tají, ale zase bude víc ropy!
20. červenec 2012, Petr KadlíkPřesně o tomto se snaží lidi přesvědčit nová kampaň Arcticready firmy Shell. Na první pohled to vypadá jak dost „drsná“ kampaň těžařské firmy. Realita je ale trošku jiná. Přečtěte si náš článek a zjistíte o co jde. Možná se i pobavíte, možná se ale naštvete.
Jaká cesta je ta správná? Pravda je uvnitř každého z nás
27. září 2008, Alena RulfováČlověk je jednou z mnoha větví stromu - přírody. Cítí se zdravý jen tehdy, je-li v pořádku celý strom. Snaží-li se být nejsilnější větví stromu a zastínit ostatní větve - živočichy, rostliny - dochází nutně k tomu, že poškozuje sám sebe. Stane se totiž to, že strom ztrátou a poškozením svých větví onemocní a společně s ním onemocní nakonec i jeho rádoby nejsilnější větev - člověk.