Rubrika: ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Rekultivace pískoven: Na wikipedii se můžeme dočíst, že rekultivace…

Rekultivace pískoven

25. srpen 2010, ing. Jan Šinko
Na wikipedii se můžeme dočíst, že rekultivace znamená snahu o obnovení biologických funkcí v krajině s významně proměněnou lidkou činností, zejména těžbou. Jde o soubor postupů, které mají za úkol zahladit negativní antropogenní zásahy do přírody. Jedná se o území postiženého těžbou nerostných surovin nebo jinou dočasnou lidkou činností.
Dráchovské tůně-nechráněná oblast: Možná znáte přírodní rezervaci Dráchovské…

Dráchovské tůně-nechráněná oblast

11. srpen 2010, ing. Jan Šinko
Možná znáte přírodní rezervaci Dráchovské tůně. S tůněmi v nivě Lužnice se však můžeme setkat i jižně od Dráchova směrem k Veselí nad Lužnicí. I tato oblast je velmi cenná, bohužel však nepoužívá statut maloplošného chráněného území. V důsledku toho je území ohroženo výstavbou dálnice D3.
Aprílové počasí: A je to tu zase- aprílové počasí nás ani letos…

Aprílové počasí

2. duben 2010, Mgr. Jana Hájková
A je to tu zase- aprílové počasí nás ani letos nemine.
Od soboty tu máme astronomické jaro: edna z pranostik praví: „Jaro krásné, všem…

Od soboty tu máme astronomické jaro

22. březen 2010, Mgr. Jana Hájková
edna z pranostik praví: „Jaro krásné, všem tvorům spásné.“ A je to tu, od soboty 20.3. máme i podle kalendáře jaro. První jarní den se celkem vyvedl. Teploty mnohde přesahovaly i 15 stupňů. V totmto článku se dozvíte mimo jiné, co se na jaře děje s přírodou.
Babí léto: Babím létem označujeme nejen končící léto,…

Babí léto

16. září 2009, Mgr. Jana Hájková
Babím létem označujeme nejen končící léto, ale i hudební festival konající se v Psychiatrické léčebně v Bohnicích, stejnojmenný film Vladimíra Michálka, přeneseně můžeme pojem „babí léto“ použít pro období začátku stáří. Nás ovšem bude zajímat babí léto z toho přírodního hlediska. Bude tedy řeč o počasí pozdního léta, které je dlouhodobě bez výraznějších srážek a větrných dnů, kdy je slunečno a teplo.

Zajímavý květnový meteorologický jev - virga

21. květen 2008, Ing. Dagmar Honsová
Po aprílovém dubnovém počasí, se letos snad každý meteorolog, ale věřím, že i všichni ostatní těšili na stabilnější květnové počasí. Tzv. “aprílově” počasí je způsobené velkými teplotními rozdíly mezi oceánem a pevninou a letošní duben byl opravdu ve znamení rčení: “Každý pes – jiná ves”.
Význam mrtvého dřeva pro ekosystém: Mrtvé dřevo – termín obecně zažitý pro…

Význam mrtvého dřeva pro ekosystém

14. květen 2008, Roman Kalous, David Číp
Mrtvé dřevo – termín obecně zažitý pro dřevo v různém stádiu rozkladu, a protože se na odumírajícím stromě nachází kromě živého dřeva i mnoho dřeva mrtvého, lze i odumírající strom označit jako "mrtvé dřevo." V angličtině je pro mrtvé dřevo zažitý ještě termín "Coarse Woody Debris" (CWD), tedy "hrubé zbytky dřeva."
Příčiny povodní v naší přírodě: Asi málokomu ušlo, že se lidstvo stále častěji…

Příčiny povodní v naší přírodě

7. květen 2008, Roman Kalous, David Číp
Asi málokomu ušlo, že se lidstvo stále častěji potýká s ničivými povodněmi. Proč k tomu dochází? Mohou za to dva hlavní faktory: změny klimatu a některé nedomyšlené zásahy člověka do krajiny a ekosystémů.
Rorýs obecný a úpravy domů: Rorýs obecný (Apus apus) hnízdí v koloniích na…

Rorýs obecný a úpravy domů

1. květen 2008, Česká společnost ornitologická ve spolupráci s OOP OI ČIŽP Praha
Rorýs obecný (Apus apus) hnízdí v koloniích na vysokých budovách ve starší městské zástavbě, na panelových domech ve ventilačních průduchách, na věžích a ojediněle i ve vyšších rodinných domcích. Vlivem oprav budov, zejména zakrýváním otvorů a dutin při zateplování zdí, výstavbě obytných podkroví a opravě střech, přichází o vhodná hnízdiště. Pokud dochází k těmto úpravám v době hnízdění, mohou být přímo zazděna živá mláďata.

Bioplasty - výhoda nejen pro přírodu

19. březen 2008, RNDr. Jiří Jakl
Ještě před rokem si kdekdo pod slovem bioplast či biopolymer nedovedl nic moc představit, s bioplasty bylo možno setkat se spíše jen na výstavách. Ale mění se to, bioplastu jistě patří budoucnost.
Listování: předcházející  | 4 | 5 [ 6 ]  7 | 8 další
Celkem 13 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.