Rubrika: KOMENTÁŘE
Na bobří řece u Voroněže
9. listopad 2016, Doc. RNDr. Eduard Kejnovský, CSc.O životním stylu národů, bohatství a svobodě. Kapitola z knihy „Horská rozjímání – eseje o hledání smyslu života“ od genetika Eduarda Kejnovského, kterou v roce 2013 vydalo nakladatelství Cesta.
Pasákem ovcí v Pyrenejích
24. říjen 2016, Doc. RNDr. Eduard Kejnovský, CSc.Máme jako lidé právo dělat vše, co dokážeme? Kapitola z knihy „Horská rozjímání – eseje o hledání smyslu života“ od genetika Eduarda Kejnovského, kterou v roce 2013 vydalo nakladatelství Cesta.
Komu poslouží novela rostlinolékařského zákona?
13. říjen 2016, Richard ŠedýPoslanecká sněmovna by se na své příští schůzi, která začíná 18. října, měla zabývat novelou rostlinolékařského zákona. Vláda ji schválila v polovině června. Novela by měla navázat na Směrnici č. 2009/128/ES přijatou Evropskou unií. Ta již byla do českého práva implementována pomocí novely zákona č. 326/2004 Sb. o rostlinolékařské péči (novela č. 199/2012 Sb.) a novou vyhláškou č. 205/2012 Sb.
Polostínové zatmění měsíce - dnes večer
16. září 2016, Mgr. Jana HájkováDnes budeme svědky tzv. polostínového zatmění měsíce. Tato událost nastává, pokud se povrch měsíce dostane do mírného stínu Země. Samozřejmě je i nadále měsíc osvětlován Sluncem, ale jeho horní okraj (především levý) je tmavší, což budeme moci pozorovat i pouhým okem. Měsíc bude jakoby očouzený černým kouřem.
Prínos lykožrúta pre prírodu
11. květen 2016, Mgr. Vladimír NemčekAkonáhle sa pri diskusii o lesoch spomenie lykožrút smrekový (Lýkožrout smrkový), tak sa vytvoria dve názorové skupiny. Pre jednu stranu je lykožrút škodca a nepriateľ, ktorého treba redukovať. Druhá strana obhajuje jeho miesto v prírode. Je jasné, že pre lesohospodárov je lykožrút nepriateľom, no je jeho prínos pre prírodu negatívny? Môže aj lykožrút mať pozitívny prínos pre človeka a jeho potreby?
Proč zemědělci nedodržují zákon?
19. duben 2016, Richard ŠedýV čísle 14 časopisu Zemědělec si na stránce Zemědělského svazu ČR postěžoval v článku s titulkem Kdo chce psa bít,… ing. Vladimír Pícha na nekorektnost novinářů, kteří jen hledají, případně vytvářejí senzační případy na úrovni téměř národní katastrofy. Jako příklad uvedl sérii reportáží Žlutá smrt Jana Tuny.
Panda nepatří Číně, ale Tibetu
28. březen 2016, Petr KadlíkDivná doba. Od konce vlády komunistů uteklo už skoro 30 let, ale Praha je dnes opět plná rudých vlajek. Politiku ale na Přírodě neřešíme, my jsme tu přes 'zvířátka a kytičky'. Takže co se třeba podívat na 'Čínský národní poklad', tedy pandu?
Světový den vody - 22.3.
22. březen 2016, Mgr. Jana Hájková Letošní ročník je již 24. a nese název „Voda a pracovní místa“. Chcete-li se dozvědět, jak spolu jednotlivá hesla tohoto motta souvisí, pak se začtěte do dnešního článku.
Co se děje v jarní přírodě - ptačí zpěv a námluvy
14. březen 2016, Mgr. Jana HájkováZaposlouchali jste se již po ránu, jak se za poslední měsíc zvýrazňuje ptačí zpěv?
Drony môžu pomáhať aj pri ochrane prírody
9. březen 2016, Mgr. Vladimír NemčekDrony ako fenomén tejto doby sú vnímané z viacerých strán. Očakáva sa, že vo viacerých oblastiach budú prínosom. Pomôžu vykonávať operácie policajtom, armáde, donáškovým službám alebo sledovať premávku. Tieto činnosti súvisia najmä so sledovaním priestoru či ľudí a práve toho sa mnohí ľudia obávajú aby nestratili svoje súkromie. Ako ale využiť drony pre ochranu prírody? Je to zmysluplné a efektívne?