Rubrika: KOMENTÁŘE
Sledujte pocitovou teplotu, aktivitu klíšťat, výskyt hub, pyly a další na portálu ČHMÚ
13. červen 2022, Lenka KadlíkováPři ranním brouzdání po internetu jsem úplně náhodou narazila na velmi zajímavé stránky, které jsou součástí portálu ČHMÚ. Jedná se o opravdu krásně řešenou Biometeorologickou předpověď. Na jednom místě se můžete zjistit jaké je riziko, že se venku potkáte s klíštětem, jaká je pravděpodobnost, že dneska v lese najdete houby, jak jsou na tom obecně pyly, kde na vás budou v noci útočit komáři. Zjistíte zde i aktuální aktivitu kůrovce nebo údaje o…
Letní čas – a zase je tu
28. březen 2021, Mgr. Jana HájkováJiž tuto neděli ráno se probudíme do o hodinu kratšího dne. Možná je tento časový posun již poslední, a tak si i letos užívejte prodloužené vlahé večery. Jste pro jeho celoroční zavedení? Mnoho zastánců tohoto času si ovšem neuvědomuje, že naše děti by s ním chodily do školy potmě. A věděli jste také například, že označení zimní čas není úplně správné pro ten standardní?
Svatý Hubert a jeho jízda
5. listopad 2020, Mgr. Jana HájkováNa mnoha místech v České republice se již touto dobou běžně konala, někde přijde její čas o nadcházejícím víkendu. Řeč je o tzv. Hubertově jízdě. Letos nám to bohužel trochu zhatil virus a vládní omezení. Jedná se o napodobení honu na lišku. Tato tradice byla udržována jak v Evropě, tak i v Severní Americe. V dnešní době však již nejde tolik o přemožení zvířete, nýbrž o zábavu a sportovní vyžití. Svátek svatého Huberta se slaví vždy 3.…
Měnící se lesy a kůrovcové kalamity
22. září 2019, RNDr. Jiří JaklZdravý český les má různorodou věkovou strukturu stromů a neroste v něm jenom jeden druh dřeviny - tím se liší od monokultury. Ve zdravém lese také probíhají přirozené vývojové cykly a nevyhýbají se mu ani klimatické změny. Významným aktérem je tu kůrovec u lesů či lesních kultur se smrkem, jiné choroby a škůdci v případě jiných dřevin a oslabení lesa. Rozlišme konkrétní případy a připomeňme úskalí špatného lesnického hospodaření v lesích.
Děsivá statistika vývoje pěstování řepky, brambor a obilí v České republice
8. duben 2019, Petr KadlíkMáte z procházek přírodou za poslední roky pocit, že najít jiné pole než se žlutou řepkou je malý zázrak? Politici občas tvrdí, že to je jen klamný pocit a množství pěstované řepky se nijak radikálně nemění. Podívejte se, jak je to doopravdy.
Dnes uvidíme zatmělý rudý měsíc, opravdu rudý bude i Mars
27. červenec 2018, Mgr. Jana HájkováDnes večer nás čeká maxi zatmění Měsíce, jež bude extra dlouhé a také se na obloze objeví Mars viditelný pouhým okem. Proč se ale budou barvit do června se dozvíte v článku. Za pár dní se obyvatelé jižní polokoule mohou těšit na částečné zatmění Slunce.
Zimní slunovrat trochu jinak
21. prosinec 2017, Mgr. Jana Hájková V dnešním článku na toto téma se dozvíte například několik ne tolik známých věcí. Dokážete si třeba tipnout, za jak dlouho zpozorujeme, že se dny postupně prodlužují? Bude to za pár dní, týdnů nebo až měsíců? A jak krátce nás hřály sluneční paprsky v nejkratším dni v roce - méne než dvanáct hodin či méně než deset nebo osm hodin?
Světový unikát: raci hlídají kvalitu piva
12. září 2017, Mgr. Jana HájkováNa základě výzkumu týmu vědců z Jihočeské univerzity započala spolupráce s protivínským pivovarem a proto zde kvalitu vody používané při výrobě piva hlídají raci. O racích je všeobecně známo, že velmi rychle reagují na změnu kvality vody. A právě toho se pivovar rozhodl využít.
Nejjedovatější pavouk u nás zažívá boom, reakce na kousnutí ale nebývají závažné
8. září 2017, Mgr. Jana HájkováV České republice se v posledních letech několikanásobně zvyšuje výskyt jedovaté zápřednice. Tento pavouk se ještě v minulém století vyskytoval na našem území jen velmi vzácně. Nyní se s ním rok od roku setkávají běžní lidé i entomologové stále častěji. Příčinou může být oteplování klimatu a s ním související mírné zimy. „Důvodem však může být i změna hospodaření, kdy zápřednice dnes najdou mnohem více vhodných stanovišť.“ (zdroj:…
Proč mám rád plže?
18. červenec 2017, Prof. RNDr. Stanislav Komárek, Dr.Plži mne vždycky fascinovali a pokud si připomeneme bizarní, leč nevyvratitelnou tezi V.J.A.Nováka o tom, že mravenci již překonali individuální sobectví a budují komunismus, nelze než na plže pohlédnout také ozvláštňujícím okem.