Rubrika: KOMENTÁŘE

Ekologie - životní moudrost

18. únor 2005, Alena Rulfová
Co je to vlastně ekologie? Existuje několik různých, ale zároveň velmi podobných vysvětlení pojmu slova ekologie. Podle Ernesta Haeckela, který je považován za 'zakladatele' ekologie jako vědy, je ekologie nevětšinovou veřejností vnímána od 19. století jako nauka o vzájemných vztazích mezi organismy a jejich životním prostředím.

Jsou lidé terorizováni úředníky a ekology prostřednictvím našeho přírodního dědictví?

14. únor 2005, Jakub Juda
'Hledám právníka, který by byl ochoten vypracovat mi žalobu na Ministerstvo životního prostředí ve věci újmy na právech občana.' Tak zněl úvod výzvy občana v denním tisku.

Kouření

3. únor 2005, Antonín Lágner
Že je kouření škodlivé je prokázáno již dlouhou dobu. Jenže u nás je stále nedokonalá ochrana nekuřáků proti tomuto jevu. Čas od času se objeví nějaká verze zákona, která se to nějak pokouší řešit, ale nikdy to neprojde celým schvalovacím procesem. Proč píši tento článek? Protože doufám, že po jeho přečtení se alespoň nějací kuřáci zamyslí nad tím jak se k nám chovají.

Je reálné chovat se ekologicky v oblasti spotřeby energie?

1. únor 2005, Ing. Vladimír Anděl
Občasné propagační akce Greenpeace a dalších ekologických iniciativ nás přesvědčují o tom 'správném' ekologickém myšlení. Ohledně energie nás nabádají k všemožnému šetření a dokonce někdy tvrdí, že když budeme energií šetřit, vystačí nám její výroba z alternativních zdrojů a zejména bez jaderných elektráren. Jsme opravdu schopni tolik energie ušetřit?

Ekologická krize?

26. leden 2005, Antonín Lágner
Dle definice se jde o stav ekosystému, kdy hrozí jeho zhroucení. Nastala snad již takováto situace? Jestli ne, tak jak zabránit aby se systém nedostal do tohoto stavu? Proč je dnešní stav, takový jaký je?

Katastrofy a systém varování

14. leden 2005, Ing. Vladimír Anděl
Když jsem slyšel znít sirény na uctění památky obětí vlny tsunami, uvědomil jsem si zajímavé souvislosti. Všichni kolegové z práce tvrdili, že je to 'asi nějaká zkouška sirén'.

Infanticida u zvířat (7. část - závěr)

12. leden 2005, Veronika Bezděková
Je jedna forma infanticidy, která opravdu nebyla objevena u žádného jiného živočišného druhu. Jde o zabíjení vlastních potomků závisle na pohlaví. A tím živočisným druhem je člověk. Tento fenomén je v současné Evropě prakticky neznámý, ve zbytku světa však dosti rozšířený a hlavně velice starý.

Tsunami - katastrofa pro celé lidstvo a částečné osvobození pro Zemi

11. leden 2005, Alena Rulfová
Vím, že mnohé asi překvapí to, o čem nyní hodlám napsat. Dlouho jsem uvažovala, zda se k tomu odhodlat, či nikoliv, zřejmě se totiž dočkám nesouhlasu ze stran několika lidí, a mé smýšlení bude označeno jako nehumánní.

JE a GMO na priroda.cz

7. leden 2005, Pavel Vraný
Dnes zveřejňujeme reakci našeho čtenáře na článek o reklamním spotu Greenpeace, který jsme vydali 31. prosince 2004. Myslíme, že je zajímavé a užitečné zveřejnit i tento názor, protože jak říkali již staří učenci: 'Pravda neexistuje'. My dodáváme, že jsou jen různé názory na různé věci a následující příspěvek prezentuje jeden z nich.

Infanticida u zvířat (6. část)

6. leden 2005, Veronika Bezděková
Co tedy lze říci: k zabíjení mláďat vlastního druhu v přírodě dochází naprosto běžně. U příslušníků cizích skupin není odlišováno mládě od dospělého.
Listování: předcházející  | 18 | 19 [ 20 ]  21 | 22 další
Celkem 25 stránek, zobrazit první nebo poslední stránku.