Rubrika: LEXIKON PŘÍRODY
Kamzík horský – klenot, o který ochranáři nestáli
14. srpen 2022, Lenka Kadlíková[ téma: kamzík, hrabě Kinský, Tatry, Alpy ]
Když se řekne kamzík, představíme si „kozu“, která se mrštně pohybuje po skalnatých vrcholech Tater či Alp. Přitom ale už více jak sto let můžeme alpskou variantu kamzíka zahlédnout ve volné přírodě i ve vrcholových partiích Hrubého Jeseníku a ve skalnatých oblastech Lužických hor a Děčínské vrchoviny.
Levandule – bylinka, co léčí duši
24. červen 2022, Lenka KadlíkováVydejte se se mnou za krásou a nezaměnitelnou vůní této původem středomořské rostliny. Zjistěte, že tahle rostlina toho s umí mnohem více než jen ovonět a zkrášlit vaši zahradu, balkón, terasu, byt či dům. Vydejte se právě teď na výlet nejen do Provence ale i na česká levandulová pole.
Podběl lékařský nejen proti kašli
19. duben 2022, Lenka KadlíkováPrávě nyní je nejvyšší čas zajít si nasbírat květy této tradiční jarní bylinky, podbělu lékařského, která Vám pomůže nejen s jarními neduhami v podobě kašle. Na listy, které obsahují více účinných látek máte čas až do léta.
Hura chřestivá - nejbrutálnější strom na světě
22. leden 2021, Tomáš SvobodaNa kmeni má jedovaté bodáky a rostou na něm granáty! Tedy, ne granáty, které si představíte, ale přírodní granáty, které ale nejsou o nic bezpečnější. Jedná se o strom Hura crepitans, s českým názvem hura chřestivá, nebo také dynamitový strom.
Kos černý - Turdus merula
4. květen 2020, Lenka KadlíkováKos je jeden z našich nejznámějších ptáků, kterého se malé děti učí poznávat podle básničky už ve školce: "Po paloučku skáče kos, celý černý, žlutý nos. Hop a skok, žádný krok, kos tak skáče celý rok.". Více vám o něm prozradí náš článek.
Liška žlutavá – vzácná houba horských jehličnatých lesů
13. červenec 2018, Mgr. Jana HájkováMy teď, ač je venku celkem sucho, můžeme v lesích najít jedlé houby. Většina houbařů dokonce hlásí slušné úlovky. Pokud budete houbařit na horách a budete mít štěstí, můžete objevit i tuto vzácnost.
Bez červený nebo též hroznatý, jedovatý příbuzný bezu černého
15. červen 2018, Mgr. Jana Hájková Keř bezu červeného poznáte podle žlutavých květů a jeho plody jsou oproti bezu černému červené. Pozor však na otravu. Marmeládu k jídlu si z něj prostě neuděláte.
Žížala obecná - Lumbricus terrestris
17. duben 2018, Mgr. Jana HájkováŽivočich, který většinu svého života stráví pod zemí. Jeho organismus totiž není přizpůsoben účinkům škodlivého ultrafialového slunečního záření. Za deštivého zamračeného počasí je ale často vidět na povrchu. V tomto případě je však žížala vždy připravena ukrýt se před jakýmkoliv nepřítelem zpět do bezpečí pod zem.
Narcis žlutý - Narcissus pseudonarcissus
9. duben 2018, Mgr. Jana HájkováZnáte pověst, ve které se mladík řeckého původu jménem Narcissus zamiloval sám do sebe a byl za to potrestán? Byl proměněn ve žlutý květ narcisu. A právě o této rostlině z čeledi amarylkovitých bude dnes řeč.
Sedmikráska chudobka - Bellis perennis
19. březen 2018, Mgr. Jana HájkováVíte, že sedmikráska byla už za časů středověku používána jako lék? Jejími čerstvě drcenými listy se urychlovalo hojení ran. A již tehdy se z ní připravovali dokonce i saláty. Nechcete ochutnat?