Rubrika: VĚDA, VÝZKUM
Přijdou Krkonoše o arkto-alpínské bezlesí?
28. srpen 2023, Lenka Kadlíková[ téma: Krkonoše, oteplování ]
Arkto-alpínská tundra je pozůstatkem doby ledové a je evropským unikátem. Vlivem zvyšující se teploty se do těchto míst začíná pomalinku nasouvat les. Je tu ale spousta dalších faktorů, které rozrůstání lesa na vrcholových partiích Krkonoš brzdí. Postup hranice lesa již leta zkoumají vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Co dělají delfíni v lese? Odpověď pomáhá hledat umělá inteligence
2. srpen 2023, Anna Nebeská[ téma: delfíni, umělá inteligence, Amazonka ]
Umělá inteligence dokáže spoustu zábavných věcí. Umí být ale také velmi užitečná. Jedním ze zajímavých uplatnění AI je například zkoumání chování sladkovodních delfínů na Amazonce. Podobné služby nám přitom může umělá inteligence poskytnou i v Česku.
Psí detektivové jako novinka v ochraně čolků
12. červenec 2023, Mgr. Radomír DohnalBritové testují využití stopovacích psů při dohledávání čolků. Citlivý nos psích detektivů má usnadnit relokace, přesídlování obojživelníků tam, kde jejich výskyt blokuje strategické developerské projekty.
Překvapivé důkazy o soužití pravěkých lidí a krkavců na území jižní Moravy
23. červen 2023, Petr Kadlík[ téma: krkavec, pravěk, mamut, Morava ]
Když se řekne soužití pravěkých lidí a zvířat, tak vás asi jako první napadnou psi, případně hospodářská zvířata. Nejnovější archeologické objevy na území Moravy ale dokazují, že dalším takovým zvířetem byl chytrý krkavec.
Problém s přemnoženými kočkami – blýská se na lepší časy, možná máme jednorázovou antikoncepci
15. červen 2023, Lenka Kadlíková[ téma: kočky, antikoncepce, přemnožení, kastrace ]
Letitý problém s přemnoženými kočkami řeší pomocí dobrovolníků snad v každém městě a vesnici. Odchycená zvířata se nechávají na náklady útulků či nových majitelů kastrovat. Konečně se blýská na lepší časy. Situaci by mohla vyřešit genová terapie, která působí jako jednorázová dlouhodobá, či stálá antikoncepce.
Švýcarské chytré hodinky pomohly vědcům se sledováním divokých zvířat
14. červen 2023, Lenka Kadlíková[ téma: sledování zvířat, švýcarské hodinky, akumulátor, zdroj, GPS ]
Všichni určitě pamatujeme čápy s batůžky, jejíž příběhy jsme sledovali na vlnách Českého rozhlasu. Doba i technologie pokročily. Co ovšem vědce, kteří sledují volně žijící zvířata pomocí GPS umístěných v různých obojcích trápí, je výdrž baterie. Solární nabíjení i lithium-iontové baterie mají své limity. Proto se hledají jiné možnosti. Inspirace přišla od švýcarských chytrých hodinek.
Dám si pivko proti komárům a klíšťatům
30. květen 2023, Lenka Kadlíková[ téma: klíště, komáří kousnutí, přírodní repelent, thiamin, vitamín b1 ]
Pivo, přesněji pivovarské kvasnice, obsahují thiamin - vitamín B1. U něho je tradováno, že má odpuzující účinek na komáry či klíšťata. Studie od Cambridge University však říká trošku něco jiného.
Biosmršť – aneb pojďme s mobilem hledat invazní druhy
19. květen 2023, Lenka Kadlíková[ téma: Inaturalist, invazní druhy, hmyz, mobil ]
Příští týden 26.-28. května 2023 se koná již druhý ročník celorepublikové akce, která má pomoci zmapovat invazní druhy v České republice. Vyrazte na procházku a pomozte vědcům zmapovat situaci s druhy, které byly do české přírody zavlečeny a dělají tu neplechu. Stačí vám k tomu mobil.
Jak dron pomáhá ve výzkumu změn v krkonošské tundře
12. květen 2023, Lenka Kadlíková[ téma: Krkonoše, dron, arkto-alpínská tundra ]
Unikátnost krkonošské tundry tkví především v tom, že se zde v době ledové pomíchala severská arktická a alpská tundra. Vzniklo tu tak společenství, které nemá nikde na světě obdoby. Odborníci z Krnap a českých univerzit se snaží přijít na kloub tomu jak a proč se krkonošská tundra v posledních desetiletích tak zásadně proměňuje a jak se bude vyvíjet dále. Aby mohli navrhnout řešení, která pomohou tuto unikátní přírodu zachovat. Pomáhá jim v tom i…
Brněnští vědci pomohou zpřesnit předpověď počasí i vývoje klimatu
23. duben 2023, Lenka KadlíkováBrněnští vědci pomocí jejich světově unikátního mikroskopu, zkoumali aerosoly mořských ledů a podařilo se jim přijít na věci, které, pomohou zpřesnit předpovědi počasí i vývoj klimatu.