Rubrika: VĚDA, VÝZKUM
Technika CRISPR byla poprvé využita k dramatické změně barvy květu
13. září 2017, Jiří ČernýVědci pomocí techniky CRISPR narušili jeden jediný gen rostliny Ipomoea nil. Výsledek je ohromující.
Hmyz z vajíček? Vyloučeno, pane kolego!
22. srpen 2017, Renata PetříčkováMožná ani netušíte, jak složitá byla historie výzkumu hmyzu.
Podívejte se na úžasné záběry, které natočili tučňáci!
18. srpen 2017, Jiří ČernýVědci se rozhodli uskutečnit zajímavý pokus. Připnuli tučňákům oslím na hřbety miniaturní kamery a pak je nechali jít si po svých.
Hlaďte kočky, prodloužíte jim (i sobě) život
17. srpen 2017, Petr KadlíkKdyž pohladíte kočku (myšleno čtyřnohou ;-), tak začne spokojeně příst. Ale proč? No protože, hmm, protože to kočky prostě tak dělají odjakživa a dávají tak najevo svou dobrou náladu. Kdo by nad takovou obyčejnou záležitostí dumal, co?
Umělé povrchy inspirované křídly cikád by mohly mít úžasné vlastnosti
11. srpen 2017, Jiří ČernýSamočištění, odmrazování, odolnost vůči zamlžení – to jsou nejzajímavější vlastnosti, které by mohly mít umělé povrchy inspirované křídly cikád. Plyne to z nové studie provedené odborníky z University of Illinois.
Slimáčí sliz inspiroval vznik perfektního chirurgického lepidla
31. červenec 2017, Jiří ČernýVědci vytvořili nový druh lepidla, který by mohl značně usnadnit spojování lidských tkání – a to i v případě, že jsou potažené nějakou tekutinou.
Magnólie jako lék i potravina
31. červenec 2017, RNDr. Jiří JaklNezřídka se objevují zprávy o různých "zázracích", kdy jednou to má být žen-šen, jindy třtinová melasa, hadí jed, kanna či aloe. V případě aloe u nás došlo k poměrně velkému rozšíření v kosmetice i potravinářství - pleťová kosmetika, zubní pasty, nápoje, mléčné výrobky či konzervy. Významné využití může mít i další zajímavá rostlina.
Psi jsou prý naši nejlepší přátelé díky svým genům
27. červenec 2017, Jiří ČernýNová studie zjistila, že psi sdílejí jistý „chromozomální překryv“ s takzvaným Williamsovým-Beurenovým syndromem, který lidi mj. činí přátelštějšími.
Když geneticky modifikované organismy zachraňují lidské životy
19. červenec 2017, Ing. Eva Benešová, Ph.D.O geneticky modifikovaných organismech (GMO) se v médiích v současné době hovoří nejčastěji v souvislosti s potravinami a zemědělskými plodinami a jejich možným rizikem pro lidský organismus a životní prostředí obecně. Z pojmu GMO se proto v povědomí široké veřejnosti stal strašák, synonymum pro něco špatného, závadného, život ohrožujícího.
Jak se změnili psi za posledních 100 let
15. červenec 2017, Petr KadlíkMyslíte, že "čistokrevnost" u psů zajišťuje, že budou stále stejní a navíc zdraví? Velký omyl. Zkuste se podívat, jak se čistokrevné rasy jako buldok, jezevčíck, bulteriér a hnohé další změnily od roku 1915 do současnosti.