Rubrika: VĚDA, VÝZKUM
Etna nám vyrostla
10. říjen 2021, Mgr. Jana HájkováDíky sopečné činnosti měří jeden z vrcholů tohoto italského vulkánu více. Jakým způsobem to vědci zjistili, se dozvíte v dnešním článku. A víte, že i naše hora Sněžka už neměří 1602 metrů nad mořem, jak jsme se učili ještě před 15 lety?
Medvěd hnědý, dokážeme s ním žít?
14. květen 2021, REKLAMAMedvěd hnědý je jediný zástupce své čeledi, který se vyskytoval a vzácně i vyskytuje na území České republiky. Jde o největší evropskou šelmu a spolu s medvědem ledním a medvědem grizzly o vůbec největší druh suchozemského predátora. V Evropě jich žije zhruba 14 000, od západního Španělska po východní Rusko, od severní Skandinávie po jižní Rumunsko a Bulharsko.
Přidávání řas do žrádla skotu pomůže zmírnit skleníkový efekt
29. duben 2021, Mgr. Jana Hájková Krávy běžně pšoukají a říhají. Metan vzniká v jejich střevech tím, že zde mikrobi rozkládají žrádlo. Tento proces se podobá fermentaci. Budou-li ovšem zvířata navíc krmena i Asparagopsis taxiformis, které jsou známé jako červené řasy, tak se jejich trávení znatelně uklidní. Chuť mléka ani masa není navíc řasami nijak ovlivněna.
Jaký vliv má počasí na rozšiřování koronaviru
9. duben 2021, Mgr. Jana HájkováExperti zodpověděli otázku, zda souvisí rozšíření koronaviru se sezonními podmínkami počasí? Dva kyperští vědci došli k názoru, že ano. V datech k modelaci by měly být zohledněny teplota, vzdušná vlhkost a rychlost větru. Jen tak podle vědců mohou být opatření lépe a dlouhodobě plánována.
Jak krmit morče
3. srpen 2020, Lenka KadlíkováUrčitě si velmi dobře z dětství vzpomínáte na to, že právě vaše morče chroupalo přebytečný tvrdý chléb a pochutnávalo si na sypké směsi především obilovin. Je to takto správně?
I psi prožívají pubertu
3. červen 2020, Mgr. Jana HájkováTo, co se paničky a páníčkové domnívají již dlouho, se nyní potvrdilo studií. Psi jsou v období adolescence nevraživí a prožívají tak svou pubertu.
Tajemství hmyzích pachů - feromony
3. květen 2020, Renata PetříčkováPrůkopníkem v oblasti zkoumání hmyzího čichu je francouzský entomolog Fabre. Z kukly se mu v pracovně vylíhla samička martináče hrušňového. V ten večer měl otevřené okno a za pár chvil se začaly dít věci... Následně zažil nálet samečků, kteří byli přilákány pachem samičky. V jeho pracovně to za okamžik vypadalo jako v kouzelnické sluji plné netopýrů, protože martináček hrušňový je poměrně velký motýl.
Není vejce jako vejce
12. duben 2020, Lenka KadlíkováCo neodmyslitelně patří k velikonocům? Co je symbolem jara a nového života? No ano. Je to vajíčko. Určitě znáte přísloví, podobný jako vejce vejci. Jak už tomu tak bývá, ne každé přísloví se zakládá na úplné pravdě. Pojďme si o tom trošku popovídat.
Svědectví o tom, jak zvířata dokáží pociťovat radost nebo smutek
27. květen 2019, Petr KadlíkMají zvířata skutečné emoce a dokáží být podobně jako člověk smutná, šťastná nebo zvědavá? Podle některých lidí nikoliv, ale už Charles Darwin emoce zvířatům přisuzoval.
Jak netopýři rozlišují ostatní netopýry?
8. leden 2019, Petr KadlíkSchopnost netopýrů využívat svůj mimořádně citlivý sluch pro orientaci v prostoru je všeobecně známá. Dokáží ale netopýři sluchem identifikovat jednotlivé netopýry?