Rubrika: OCHRANA ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ
Přátelství k čápům spojilo 15 vesnic z 15 zemí. Přidá se i Česko?
11. říjen 2022, Petr KadlíkChybí vám poslední dobou pozitivní zprávy? Jednu pro vás máme. Je o řadě vesniček z celé Evropy, které se bez ohledu na jazyk, národnost nebo náboženství rozhodly spolupracovat s jediným cílem: pomáhat čápům.
„Hlavní město“ vymírání savců na světě se chce polepšit, do záchrany přírody investuje miliardy
4. říjen 2022, Petr KadlíkDnešní den si milovníci přírody na počest sv. Františka z Assissi připomínají jako Světový den zvířat. Možná i kvůli tomu se právě dnes jedna světově významná země rozhodla oznámit ambiciózní plán na ochranu své jedinečné přírody.
Otrávená Bečva dva roky poté: co se zatím vyšetřilo?
20. září 2022, Jakub Hruška, Ivan Holoubek, Blahoslav MaršálekPřed dvěma lety celé Česko šokovala otrava moravské řeky Bečvy, při které uhynuly desítky tisíc ryb. Tehdejší ministr životního prostředí Brabec sice sliboval rychlé vyšetření tragédie a nalezení viníků, ale realita je i po dvou letech úplně jiná. Následující článek vás seznámí s aktuálním stavem.
Historie ochrany přírody v Evropě: Zastavme vraždění ptáků, jinak bude s naší přírodou konec!
6. září 2022, Petr KadlíkKomu patří volně žijící ptáci? Na rozdíl od divoké zvěře nebo ryb vlastně nikomu... a proto v minulosti nikdo ani moc neřešil jejich ochranu. Takže se ptáci hromadně chytali a zabíjeli, ať už přímo pro maso, z důvodu imaginární ochrany úrody nebo jen tak pro zábavu.
CHKO nebo NP Křivoklátsko?
3. červen 2022, Lenka KadlíkováKřivoklátsko patří z hlediska přírody k nejcennějším lokalitám v České republice. Už dlouho se tedy uvažuje o tom, že na cca 18% rozlohy současné CHKO Křivoklátsko vznikne pátý český národní park. Proti tomuto návrhu se zvedla vlna nevole zejména od místních lidí. Pojďme si shrnout aktuální dění a fakta.
Malé lišče zachráněno. Je to ale skutečně dobrý konec?
23. květen 2022, Petr KadlíkNa jaře není až tak těžké potkat v volné přírodě opuštěné mládě. A přesně to se stalo v Českém Švýcarsku, kde pozorní turisté zpozorovali bezvládné mládě ne zcela jasného původu.
I toto lidé pijí, aneb barvy „pitné“ vody
25. duben 2022, Lenka KadlíkováNe, opravdu to nejsou odrazy barev okolního prostředí ve vodě. Opravdu je to barva vody, kterou lidé musí pít.
Den Země: Jak to bylo s ochranou přírody v minulosti?
22. duben 2021, Petr KadlíkŘada lidí má dnes pocit, že se o ochraně životního prostředí sice hodně mluví, ale reálně se nic nedělá. A že dříve měli lidé k přírodě daleko blíž než dnes. Nabízíme vám proto zajímavé srovnání, které vám ukáže reálný stav ochrany přírody zhruba před zhruba 150 lety.
Pomozte nalézt pachatele, zodpovědného za otravu a smrt téměř 20 divokých zvířat
23. únor 2021, Petr KadlíkOrel mořský, krkavec, jestřáb, ale třeba i liška - to jsou některé z obětí zatím neznámého pachatele. Pomůžete policii s pátráním, kdo má v CHKO Brdy na Rožmitálsku tento čin na svědomí?
Obrovská ropná katastrofa viditelná i z vesmíru
13. červen 2020, Mgr. Jana Hájková Z nádrže na Sibiři vytekly desítky tisíc litrů ropy do řeky. Satelitní snímky ukazují, jak se voda pekelně zbarvila. Ruský prezident Putin dokonce vyhlásil stav nouze. Oblast tundry se ze znečištění bude jen těžko vzpamatovávat.