Rubrika: VŠE ŽIVÉ A NEŽIVÉ
Krysa versus potkan: jaký je mezi nimi rozdíl, kdo z nich je chytřejší a k lidem přítulnější?
31. leden 2023, Anna Nebeská[ téma: krysa, potkan, etologie ]
Mnoho lidí sice nerozezná krysu od potkana, ale v jednom mají jasno - jsou to nebezpeční škůdci, kterých je třeba se bát. Ve skutečnosti jsou to ale zajímavá zvířata, ze kterých může být i skvělý zvířecí kamarád. Náš článek vám o rozdílech mezi potkanem a krysou prozradí víc.
Cushingův syndrom se objevuje i u koní. Jak poznat příznaky a co se dá dělat v rámci léčby?
31. leden 2023, REKLAMAMajitelé koní zcela jistě neustále hlídají zdraví svých čtyřnohých přátel. Zejména ve starším věku se mohou začít objevovat nejrůznější zdravotní neduhy. Poměrně často se u koní vyskytuje nemoc, kterou známe pod pojmem Cushingův syndrom. Jedná se o onemocnění, nad nímž se nedá úplně vyhrát. Za jistých okolností se ale může výrazně prodloužit a zlepšit život koně.
Proč je lev pokládán za krále zvířat?
27. leden 2023, Petr Kadlík[ téma: lev, král zvířat, symbolika zvířat, video ]
Lev je bezpochyby nádherné a impozantní zvíře, ale proč by měl být králem ostatních zvířat? Kde a jak vznikla legenda, která z tohoto krásného tvora udělala krále všech zvířat?
Jak ryby v zimě přežívají v zamrzlém rybníce?
27. leden 2023, Anna Nebeská[ téma: hibernace, ryby v zimě, kapr ]
Když se řekne zima a ryby, tak většinu z nás asi napadne vánoční kapr. Pokud se ale pokusíme nemyslet jen na jídlo, tak je tu ještě otázka toho, jak sladkovodní ryby přežívají v zamrzlém rybníce. Zajímá vás, jak naše ryby dýchají pod zamrzlou hladinou a čím se v zimě živí?
Ptačí hodinka potvrzuje: českým krmítkům vládnou sýkorky
26. leden 2023, Petr Kadlík[ téma: Ptačí hodinka, sčítání, Česká společnost ornitologická, ptáci ]
Zapojili jste se do sčítání ptáků v rámci akce Ptačí hodinka, kterou organizovala Česká společnost ornitologická? Přinášíme vám výsledky sčítání.
Věnujete hodinu svého času na pomoc ptákům? Zapojte se do sčítání ptáků na krmítku!
6. leden 2023, Petr Kadlík[ téma: sčítání ptactva, ptačí hodinka, krmítko ]
Dnes a celý víkend, tedy od 6. do 8 ledna 2023, probíhá takzvaná „Ptačí hodinka“. Zkusíte se do ní zapojit a pomoci tak České společnosti ornitologické zjistit stav ptactva v naší zemi?
Konec týrání tygrů a lvů v soukromých bytech a nevyhovujících klecích
14. prosinec 2022, Petr Kadlík[ téma: chov šelem, tygr, lev, puma, zoo, video ]
Je váš sen vlastnit krásného lva nebo tygra, mazlit se s ním a chlubit se s ním před návštěvami? Nebo máte pocit, že jen velká kočkovitá šelma na zahradě konečně potvrdí váš vliv a bohatství? Tak to už (naštěstí) nebude možné. Náš článek vám ukáže, jak se změnila situace se soukromým chovem velkých šelem u nás i v Americe.
Prase divoké - novodobý symbol českých Vánoc
7. prosinec 2022, Lenka Kadlíková[ téma: divoké prase, divočák, kofola ]
Dnes známe prase divoké (Sus scrofa) hlavně z jedné vánoční reklamy na limonádu. Co ale o tomto chytrém obyvateli našich lesů vlastně víme? Řadu známých i méně neznámý informací o jednom z největších volně žijících zvířat v české přírodě vám přináší náš článek.
Pět užitečných rad jak v zimě pečovat o pokojové rostliny
4. prosinec 2022, Anna Nebeská[ téma: pokojové rostliny, zalévání, hnojení ]
Máte domov, školu nebo pracoviště vyzdobené pomocí živých pokojových rostlin? Máme pro vás několik užitečných rad, jak se o pokojové rostliny v zimním období starat.
Běžné buky - vše, co o nich potřebujete vědět
2. prosinec 2022, REKLAMABuk je polský strom, který se vyskytuje na severovýchodě naší země. Je to jedna z nejhezčích ozdob každé zahrady. Jaké jsou vlastnosti buku obecného? Jaké jsou jejich odrůdy? Odpovědi na tyto otázky najdete dále v tomto článku.